Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy procesu byłego dyrektora olsztyńskiego szpitala MSWiA

Proces byłego dyrektora Polikliniki prowadzi sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk. Fot. A.Socha

Januszowi Ch. byłemu dyrektorowi Polikliniki postawiono  5 zarzutów. Pierwszy dotyczy wyrządzenia znacznej szkody w majątku placówki. Cztery pozostałe  – pobierania pełnego wynagrodzenia za pracę w szpitalu i prowadzenia w tym czasie zajęć  w szkole policyjnej w Szczytnie.

Na dzisiejszej rozprawie świadkowie głównie zeznawali w sprawie projektu budowy ośrodka radioterapii w Szpitalu Garnizonowym w Ełku. Prokuratura zarzuca, że projekt był od początku niewykonalny, więc umowa dzierżawy gruntu pod budowę  przedłużona z 10 do 20 lat, była bezzasadna i przyniosła Poliklinice straty.

Jak zeznał były zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Polikliniki Jacek O., w Ełku potrzebny był tylko jeden akcelerator do radioterapii, gdyż tylu pacjentów z północno wschodniej części regionu korzystało z tej formy leczenia w  szpitalu w Białymstoku. Natomiast przepisy wymagały budowy od razu 2 akceleratorów, ze względów na bezpieczeństwo pacjentów.

Aparaty  są intensywnie eksploatowane, więc w razie awarii jednego pacjenta podłącza się pod drugi aparat. Jednak budowa dwóch aparatów generowałaby ogromne straty dla Polikliniki. NFZ zwracałby najwyżej około 2,5 miliona złotych za radioterapię i hospitalizację pacjentów w Ełku, a rzeczywiste koszty byłyby 2 razy większe.

Dodatkowy problem stwarzał projekt budowy ośrodka radioterapii w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, z powodu bardzo skomplikowanej i nieznanej w medycynie formuły prawnej.
Oskarżony Janusz Ch. chciał, by świadek potwierdził, iż przewidywane przez dyrektora Polikliniki oraz dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ podwojenie liczby pacjentów w ośrodku radioterapii w Ełku, było realne.

Świadek odparł, iż w jego subiektywnym przekonaniu było to niemożliwe, mimo że rośnie z roku na rok liczba pacjentów korzystających z radioterapii.

Janusz Ch. został odwołany z funkcji dyrektora Polikliniki w 2014 roku, gdy zadłużenie szpitala sięgnęło 90 milionów złotych. Potem został  prorektorem Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, funkcję  stracił na skutek postawienia w stan oskarżenia w 2017 roku.

Proces toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie.

Autor: A.Socha
Redakcja: BSChromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dyrektor, szpital, Poliklinika, majątek
Szpital dziecięcy w Olsztynie będzie większy, wygodniejszy i nowocześniejszy. Rusza rozbudowa placówki

W rozbudowanej części będą się mieściły cztery oddziały.  Intensywna terapia zostanie powiększona z 9 do 13 stanowisk. Nowe lokum znajdzie też  oddział chorób układu kostno -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV