Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy śledztwa w sprawie stowarzyszenia Helper. Jest niższe poręczenie wobec prezydenta Olsztyna

Fot. fotolia.pl

Z 80 tys. zł do 60 tys. zł obniżył Sąd Rejonowy w Białymstoku poręczenie majątkowe zastosowane przez prokuraturę wobec prezydenta Olsztyna, podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działaniach stowarzyszenia Helper.

Sąd rozpoznał w sumie zażalenia trzech samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy zaskarżyli poręczenia majątkowe zastosowane wobec nich w tym śledztwie. Uwzględnił częściowo jedynie zażalenie obrońcy prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, utrzymał w mocy postanowienia o poręczeniach wobec burmistrza Reszla i b. burmistrza Jedwabna (odpowiednio 50 i 30 tys. zł).

Kilka dni temu białostocki sąd nie uwzględnił również zażalenia na poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. zł, zastosowane w tym śledztwie wobec b. wójta gminy Purda. Głównym wątkiem śledztwa, które od 2016 roku prowadzi Prokuratura Regionalna w Białymstoku, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd prawie 40 osobom.

Badając też wątki dotyczące działalności gmin, które podpisywały umowy ze stowarzyszeniem na prowadzenie środowiskowych domów pomocy, w połowie listopada śledczy postawili zarzuty pięciu samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi (zgadza się na podawanie w mediach danych i wizerunku), który sam o tym poinformował dziennikarzy.

Jak podawała prokuratura, podejrzani sprawowali w latach 2010-2017 urzędy: wójta gminy Jedwabno (dwie osoby), burmistrza Reszla i prezydenta Olsztyna oraz wójta gminy Purda w latach 2014-2017. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w kwotach 10-80 tys. zł.

Zarzuty postawione samorządowcom dotyczą niedopełnienia obowiązków i wyrządzenie szkody jednostkom samorządu terytorialnego, w związku z zawartymi z Helperem umowami dotyczącymi powierzenia mu realizacji zadania publicznego polegającego na adaptacji budynków i prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy w tych gminach.

Jak informowała w listopadzie prokuratura, niedopełnienie obowiązków polegało na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego Helperowi zadania.

Czterech z tych pięciu samorządowców zaskarżyło postanowienia o poręczeniach, ale sąd – i to częściowo – uwzględnił tylko zażalenie obrońcy prezydenta Olsztyna.

W połowie grudnia do podejrzanych w tej sprawie samorządowców, dołączył wójt Purdy w latach 2011-2014. Zarzut również dotyczy niedopełnienia obowiązków, prokuratura w tym przypadku zastosowała 20 tys. zł poręczenia. Także ten samorządowiec zapowiedział zaskarżenie postanowienia.

W niedługim czasie białostocki sąd rozpozna również zażalenie złożone przez byłego posła i agenta CBA Tomasza K., też podejrzanego w tym samym śledztwie. W jego przypadku prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł.

 

Autor: Robert Fiłończuk (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, Helper, prezydent Olsztyna
Warmia i Mazury – podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2019 roku

Podsumowanie 2019 roku przygotowali Andrzej Piedziewicz i Marek Lewiński. Wybory na Warmii i Mazurach W regionie podobnie jak w całym kraju, najlepiej wypadło Prawo i Sprawiedliwości....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV