Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Cicha noc” wielkim zwycięzcą Orłów 2018. Sceny do filmu kręcono pod Gietrzwałdem

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły odbyła się już po raz 20. (fot. PAP/Stach Leszczyński)

„Cicha noc” Piotra Domalewskiego została w poniedziałek nagrodzona Orłami 2018 w kategorii Najlepszy Film. Twórca filmu odebrał także statuetki za reżyserię, scenariusz oraz w kategorii Odkrycie Roku. Sceny do filmu kręcono pod Gietrzwałdem.

„Cicha noc” Piotra Domalewskiego, który w poniedziałek odebrał Polskie Nagrody Filmowe Orły 2018 za Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszą Reżyserię oraz w kategorii Odkrycie Roku (za reżyserię), to jego fabularny debiut. Film opowiada o emigrancie Adamie, który wraca na święta do rodzinnego domu, by zrealizować swoje przedsiębiorcze plany.

Twórcy filmu łącznie uzyskali 11 nominacji, a otrzymali dziewięć nagród – w tym Orły za najlepszy dźwięk (Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński) i zdjęcia (Piotr Sobociński jr). Do aktorów występujących w „Cichej nocy” powędrowały także trzy z czterech nagród aktorskich: Dawid Ogrodnik został doceniony za pierwszoplanową kreację Adama, a Agnieszka Suchora i Arkadiusz Jakubik za drugoplanowe role jego rodziców.

„Cicha noc”, która w walce o najlepszy film zwyciężyła z „Pokotem” Agnieszki Holland i Kasi Adamik oraz „Twoim Vincentem” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, została uznana najlepszym filmem także przez publiczność (Nagroda Publiczności).

Domalewski odbierając Orła za film podziękował wszystkim swoim współpracownikom. „Chodziłem długo z tym scenariuszem, byłem u wielu producentów. Nie wszyscy byli optymistyczni jak Jerzy Kapuściński, ale im także za to dziękuję. Wtedy krzepła we mnie świadomość tego, co chcę zrobić” – powiedział. „Cieszę się, że to jest nagroda dla całego filmu. Tak jak powtarzałem parokrotnie: film jest to dzieło zbiorowe. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. To jest nasza nagroda” – dodał.

Obraz jest kameralną opowieścią o rodzinie z prowincji, która zmaga się problemami, związanymi między innymi z emigracją. Wszystkie zdjęcia powstawały na Warmii: we wsi Pęglity i Sząbruku, niedaleko Gietrzwałdu.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w drodze głosowania przez Polską Akademię Filmową. O tytuł najlepszego filmu 2017 roku ubiegało się łącznie 61 obrazów spełniających warunki regulaminu Polskich Nagród Filmowych – tj. trwających powyżej 70 minut i wyświetlanych na otwartych, płatnych pokazach kinowych przynajmniej przez tydzień między 1 stycznia a 31 grudnia 2017, zaś o tytuł najlepszego dokumentu 48 – z czego 11 walczyło także o nagrody dla najlepszych filmów. Początkowo między sobą konkurowało także 10 seriali.

Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Autorka: M. Olasz (PAP)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sząbruk, cicha noc, Piot Domalewski
Bagno zamiast drogi. Do posesji w Sząbruku nie dojedzie żaden samochód, mieszkańcy mają problem

Co zrobić, gdy droga prowadząca do domu zamieni się w bagno? Zmaga się z tym m.in. mieszkaniec Sząbruka koło Gietrzwałdu, który poprosił nas  o pomoc. Piotr...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV