Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Cichy krzyk” – wystawa malarstwa Mariusza Gutowskiego

Fot. Alicja Kulik

Od wczoraj, w sali kameralnej Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, można oglądać wystawę malarstwa Mariusza Gutowskiego zatytułowaną „Cichy krzyk”.

Krytyczka sztuki Katarzyna Braniecka parafrazując słowa Tadeusza Konwickiego o malarstwie Gutowskiego mówi, że nie jest ono dla grzecznych dzieci. Inteligentne, błyskotliwe fantasmagorie – to pierwsze określenia nasuwające się po obejrzeniu prac artysty, ale zaraz potem zauważamy śmiałość metafory i warsztatu malarskiego, „opanowanie” kolorów, kompozycji – dodaje Gutkowska.

A co mówi sam artysta?

00:00 / 00:00
Na wystawie prezentowane są gwasze, choć Mariusz Gutowski zaczynał od obrazów olejnych.
00:00 / 00:00

Mariusz Gutowski zajmuje się malarstwem, rysunkiem i ilustracją. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa profesora Eugeniusza Geno Małkowskiego. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem konkursu Salted Candy 2009. Autor około 30 wystaw indywidualnych m.in. w Poznaniu, Bydgoszczy, Olsztynie. Według Kompasu Sztuki to jeden z najbardziej obiecujących młodych twórców w Polsce. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych, w kraju i za granicą.

Autor: A. Kulik
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, bwa, „Cichy krzyk”
„Ełk – tu wróciłem, tu mieszkam”. Kończy się wystawa w Ełckim Centrum Kultury

W Galerii Ślad w Ełckim Centrum Kultury można oglądać wystawę grafik Edmunda Korzeniewskiego zatytułowaną ,,Ełk – tu wróciłem, tu mieszkam”. Artysta, wykształcony w amerykańskich szkołach artystycznych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV