DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro

Ciekawostki, starty Polaków, sportowcy z Warmii i Mazur. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Igrzyskach w Korei

Widok na trasy narciarskie w Pyeongchang. Fot. fotolia.com

23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu rozpoczynają się oficjalnie 9 lutego, jednak już dzień wcześniej sportowcy rozpoczną rywalizację. Kiedy startują Polacy? Ilu zawodników z Warmii i Mazur będzie rywalizować z najlepszymi na świecie? Którzy polscy sportowcy mają największe szanse medalowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Pjongczang zostało wybrane gospodarzem igrzysk 6 lipca 2011 roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w Durbanie, pokonując niemieckie Monachium (o 38 głosów) i francuskie Annecy (o 45 głosów).  Południowokoreańskie miasto trzykrotnie podejmowało starania o zgodę na organizację zimowych igrzysk – wcześniej bezskutecznie ubiegali się o to w 2010 i 2014 roku.

Tak było 4 lata temu

Dla biało – czerwonych Zimowe Igrzyska w Soczi 2014 były najlepsze w historii naszych startów. Ogółem zdobyliśmy 6 medali: 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, zajmując przy tym 11 miejsce w klasyfikacji medalowej – najwyższe w historii.

Gwiazdą polskiej reprezentacji w Soczi był Kamil Stoch. Skoczek narciarski został mistrzem olimpijskim zarówno na skoczni normalnej, jak i dużej. Tym samym stał się trzecim skoczkiem w historii, po Mattim Nykaenenie i Simonie Ammannie, który na tych samych igrzyskach wygrał indywidualnie wszystko, co było do wygrania.

Kamil Stoch podczas olimpijskiego konkursu na dużej skoczni, Soczi 2014. Fot. Flickr

Polskich kibiców zachwycił także Zbigniew Bródka, który triumfował w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów. Polak pokonał faworyzowanego Holendra, Koena Verweij’a różnicą zaledwie 0,003 sekundy. Oczekiwań nie zawiodła również Justyna Kowalczyk. Biegaczka z Kasiny Wielkiej oraz legenda narciarstwa biegowego wygrała w biegu na 10 kilometrów techniką klasyczną, w pokonanym polu zostawiając Charlotte Kallę (Szwecja) oraz Therese Johaug (Norwegia).

Nie sposób nie wspomnieć o żeńskiej oraz męskiej drużynie polskich panczenistów. Panie w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak wywalczyły srebrny medal, ulegając tylko Holenderkom. Z kolei drużyna mężczyzn (Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański) zajęła trzecie miejsce, za Holandią i Koreą Południową.

Cały sportowy świat był pod wielkim wrażeniem wyczynu biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena. 40-letni wtedy Norweg zgarnął 3 złote medale, zostając niekwestionowanym liderem klasyfikacji multimedalistów zimowych igrzysk olimpijskich. W całej karierze zdobył osiem złotych medali, a także cztery srebrne i jeden brązowy. Na tych samych Igrzyskach najbardziej utytułowaną sportsmenką zimowych igrzysk olimpijskich została Marit Bjoergen. Norweżka w Soczi triumfowała 3-krotnie: w biegu na 15 i 30 km stylem dowolnym oraz sprincie drużynowym. Łącznie ma na koncie 6 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PjongczanguSportowcy z Warmii i Mazur

Nasz region w Korei Południowej reprezentować będzie 2 zawodników. Są to panczeniści z Elbląga: Sebastian Kłosiński i Adrian Wielgat.

Sebastian Kłosiński. Fot. facebook sportowca

Kłosiński zaczynał swoją karierę od startów w short – tracku (łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze). U szczytu kariery w wyścigach na krótkim torze postanowił zmienić specjalność na klasyczne łyżwiarstwo szybkie. Pod koniec 2017 roku został wicemistrzem Polski w wieloboju sprinterskim. W Pjongczangu wystąpi na swoim koronnym dystansie – 1000 metrów. Jest ponadto rezerwowym w wyścigach na 500 i 1500 metrów.

Z kolei Adrian Wielgat wystartuje na dystansie 5000 metrów. Na początku tego roku osiągnął wielki sukces – razem ze Zbigniewem Bródką i Janem Szymańskim wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu drużynowym.

Najważniejsze starty naszych zawodników

9.02

Ceremonia otwarcia, godz. 12.00 czasu polskiego

10.02

Biegi narciarskie, godz. 8.15 czasu polskiego – bieg łączony na 15 km kobiet [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz]

Biathlon, godz. 12.15 czasu polskiego – sprint kobiet [Weronika Nowakowska, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Kamila Żuk]

Skoki narciarskie, godz. 13.35 czasu polskiego- konkurs na skoczni normalnej [Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła]

13 luty

Łyżwiarstwo szybkie, godz. 12.00 czasu polskiego – 1500 m mężczyzn [Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiecki]

Biegi narciarskie, godz. 12.00 czasu polskiego – sprint kobiet i mężczyzn finały [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz, Maciej Staręga, Dominik Bury]

17.02

Biathlon, godz. 12.15 czasu polskiego – bieg masowy kobiet [Weronika Nowakowska, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz, Kamila Żuk]

Skoki narciarskie, godz. 13.30 czasu polskiego – konkurs na skoczni dużej [Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła]

19.02

Skoki narciarskie, godz. 13.30 czasu polskiego – konkurs drużynowy na skoczni dużej [reprezentacja Polski]

21.02

Łyżwiarstwo szybkie, godz. 12 czasu polskiego – wyścig drużynowy kobiet [reprezentacja Polski]

23.02

Łyżwiarstwo szybkie, godz. 11.00 czasu polskiego – 1000 m mężczyzn [Konrad Niedźwiecki, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski]

25.02

Biegi narciarskie, godz. 7.15 czasu polskiego – bieg na 30 km stylem klasycznym kobiet [Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz]

Ceremonia zamknięcia, godz. 12.00 czasu polskiego

Szanse medalowe Polaków

Kibice największe nadzieje pokładają w Kamilu Stochu i drużynie polskich skoczków. Zawodnik z Zębu na początku roku w wielkim stylu wygrał Turniej Czterech Skoczni (zwyciężając przy tym we wszystkich konkursach tych prestiżowych zawodów). Dodatkowo, jest wiceliderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i według większości ekspertów, aktualnie najlepszym skoczkiem na świecie. Głównymi rywalami Polaka powinni być Niemiec Richard Freitag – lider klasyfikacji PŚ, Norweg Daniel Andre Tande – tegoroczny mistrz świata w lotach narciarskich, a także dominator z poprzedniego sezonu, Stefan Kraft (Austria). A może wyskoczy ktoś, na kogo nikt nie stawia, jak Simon Ammann w 2002 roku?

Nie bez powodu w kontekście szans medalowych głośno mówi się o drużynie skoczków. W ostatnich przed Igrzyskami zawodach drużynowych w Zakopanem, Polacy zdecydowanie wygrali, wyprzedzając Niemców i Norwegów o ponad 20 punktów. Wydaje się, że to właśnie z naszymi zachodnimi sąsiadami i Skandynawami stoczymy główną walkę o olimpijski laur. Niewykluczone, że do rywalizacji o medale włączą się Austriacy, którzy z najwyższą formą celują właśnie na Igrzyska.
Swój cykl treningowy specjalnie pod Pjongczang przygotowała Justyna Kowalczyk. Doświadczona Polka liczy, że tegoroczne Igrzyska będą czwartymi z rzędu, z których przywiezie medal. Ten sezon jest jednak słabszy w wykonaniu dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i każdy zdobyty medal będzie wielkim sukcesem.

Justyna Kowalczyk. Fot. Flickr

Aktualnie dobrą formę prezentuje Weronika Nowakowska. Jak zaznacza biathlonistka, najbardziej liczy na dobry wynik w sprincie. To na tym dystansie została wicemistrzynią świata z 2015 roku.

O niespodziankę mogą pokusić się panczeniści i panczenistki. Największe nadzieje pokładamy w drużynowym stracie pań, realną szansę na medal ma też sprinter Artur Waś.

Według serwisu Gracenote, Polacy mogą liczyć na 3 medale – wszystkie w skokach narciarskich. Przewidywane są dwa złota: Kamila Stocha w konkursie na dużej skoczni oraz zespołu w konkursie drużynowym. Dodatkowo według serwisu, Stoch zdobędzie brązowy medal na skoczni normalnej.

Ciekawostki

Polska reprezentacja olimpijska będzie najliczniejsza w historii – w Pjongczangu wystartuje 62 zawodników.

– Korea Południowa po raz drugi zorganizuje igrzyska; w 1988 roku letnie odbyły się w Seulu.

W programie Igrzysk znalazły się 4 nowe konkurencje. Są to: snowboardowy big air, wyścig ze startu wspólnego w łyżwiarstwie szybkim, wyścig drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim i rywalizacja par mieszanych w curlingu.

– Łącznie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Polacy wywalczyli 6 złotych medali.

– Najwięcej polskich medali w historii zimowych igrzysk zdobyli skoczkowie narciarscy – 7 (2 złota Stocha, 3 srebra i 1 brąz Adama Małysza i 1 złoto Wojciecha Fortuny).

Igrzyska w Pjongczangu będą ósmą tego typu imprezą dla japońskiego skoczka, Noriakiego Kasaiego – jest to rekord startów w zimowych Igrzyskach.

Japoński rekordzista, Noriaki Kasai. Fot. Flickr

Oficjalne maskotki na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich wprowadzono w 1968 roku. W Pjongczangu zostały nimi Soohorang (biały tygrys) i Bandabi (niedźwiedź himalajski).

– Wiele osób zwraca uwagę, że Igrzyska Olimpijskie i Olimpiada nie mogą być traktowane jako synonimy. W starożytności termin „igrzyska” oznaczał zawody sportowe, a „olimpiada” – czteroletni okres między zawodami. Dzisiaj jednak, według językoznawców, określamy czas w inny sposób, a słowo „olimpiada” stało się synonimem „igrzysk olimpijskich”.

Autor: A. Dybcio

Więcej w sport, Justyna Kowalczyk, Adrian Wielgat, Sebastian Kłosiński, Kamil Stoch, Zimowe Igrzyska Olimpijskie, pjongczang, zbigniew Bródka, Artur Waś
Polacy wygrali drużynowy konkurs, a Kamil Stoch ustanowił rekord Wielkiej Krokwi

Polska wygrała w sobotę drużynowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. W zespole wystąpili Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. To...