Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cienie imperium Putina. Zwiastun niezwykłego dokumentu

Cienie imperium PutinaCienie imperium Putina

„CIENIE IMPERIUM” to pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Starnawskiego, asystenta reżysera Jana P. Matuszyńskiego przy filmie „Ostatnia rodzina”.

Film inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”, który jest również współscenarzystą, opowiada skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców.

W sieci pojawił się zwiastun filmu. Możecie go Państwo obejrzeć poniżej. 

Film będzie można zobaczyć przedpremierowo podczas tegorocznej edycji festiwalu TRANSATLANTYK w Łodzi. Projekcja zaplanowana jest na 14 lipca. 

Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie.     

Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju.

W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.

Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski jest również pomysłodawcą oraz współscenarzystą filmu.


W KINACH OD 26 LIPCA 2019 

Ł.A/Mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura
Autokar pełen niespodzianek. Na ulice Olsztyna wyrusza dziś pierwsze w kraju mobilne centrum kultury

Mobilne centrum kultury mieści się w starym, przerobionym i pomalowanym na kolorowo autobusie. Pierwszy przystanek autobusu kultury to parking przy restauracji Casablanca w okolicach zamku. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV