Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ciężka” wiedza w szkolnych plecakach

Sanepid przestrzega uczniów przed noszeniem zbyt ciężkich plecaków. Fot. I. Malewska

Sanepid przestrzega, że szkolne plecaki nie powinny być cięższe niż 15 procent masy ciała dziecka.

Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie Elżbieta Słodkiewicz, największym problemem jest wyposażenie tornistrów. Często w plecakach uczniów znajdują się rzeczy kompletnie w szkole niepotrzebne. Zdarza się, że dzieci przynoszą także podręczniki, które nie są tego dnia potrzebne. Dlatego nauczyciele SP 29 proszą rodziców, aby kupowali cienkie zeszyty, maksymalnie 32-kartkowe.

Jak zauważa Piotr Siwik, wojewódzki konsultant do spraw rehabilitacji, dobry plecak powinien być lekki i mieć usztywnione plecy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Najlepiej żeby jak plecak przylegał do pleców dziecka. Poza tym niektórzy zalecają, dodatkowo pas biodrowy, który powoduje, że część ciężaru przenosi się na biodra. Specjaliści namawiają, aby razem z dziećmi przeglądać zawartość plecaka. Bardzo często znajdują się tam niepotrzebne rzeczy, które obciążają tornister.

Plecaki sprawdzała nasza reporterka Agnieszka Podbielska

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach sanepid sprawdzał ile ważą szkolne tornistry. Fot. I. Malewska

 

(apod/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczniowie, waga, tornister, plecaki, szkole plecaki
W olsztyńskich szkołach rośnie liczba nauczycieli mianowanych

42 olsztyńskich nauczycieli złożyło ślubowanie na wyższy stopień zawodowy. Od tej chwili będą nauczycielami mianowanymi. Jest to wyższy stopień awansu zawodowego, który staje się podstawą do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV