Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co czwarte dziecko uzależnione od smartfona

Fot. PAP

Co czwarte dziecko ma problem z uzależnieniem od smartfona – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College London. Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest „problematyczne korzystanie ze smartfonów”.

Naukowcy jednoznacznie orzekli, że młodzi ludzie mają tendencję do „problematycznego używania smartfonów”, co oznacza, że korzystają z urządzeń w sposób wskazujący na uzależnienie behawioralne.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King’s College London przeanalizowano dane z 41 badań i analiz opublikowanych od 2011 roku na temat związku między używaniem smartfonów i zdrowiem psychicznym.

Naukowcy wskazali, że od 10 do 30 proc. dzieci i młodzieży korzysta z telefonu w sposób dysfunkcyjny, co oznacza, że średnio 23 proc. wykazuje pewne symptomy uzależnienia.

Jak zauważa dr Nicola Kalk z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki, istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest problematyczne korzystanie ze smartfonów. „Nie wiemy, czy to sam smartfon może uzależniać, czy aplikacje, z których ludzie korzystają. Niemniej jednak istnieje potrzeba powszechnej świadomości na temat korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież, a rodzice powinni być świadomi tego, ile czasu ich dzieci spędzają na telefonach” – podkreśla.

Dr Sam Chamberlain, wskazuje, że badania te są konieczne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Wskazał również, że takie problematyczne korzystanie ze smartfonów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, stanów lękowych, przyczynia się również do pogorszenia snu.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, uzależnienie
Porozmawiajmy o 12. kroku AA

Radiowe otwarte mitingi AA odbywają się od początku roku. Spotykamy się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. To ostatnie takie spotkanie w tym roku. Jeśli szukasz drogi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV