Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z dworcem głównym w Olsztynie?

Dworzec główny PKP w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Wciąż dokładnie nie wiadomo jak będzie wyglądał dworzec główny w Olsztynie.

Pierwotnie miało tu powstać zintegrowane centrum komunikacyjne z dworcami PKP, PKS i galerią handlową. Jednak właściciel PKS odstąpił od swoich planów i teraz mowa jest tylko o przebudowie dworca kolejowego. Zaniepokojeni radni Olsztyna zaprosili na posiedzenie komisji inwestycji i rozwoju dwóch przedstawicieli PKP.

Dyrektor Biura Projektowania PKP Bartosz Szubski zapewniał, że unijne dofinansowanie w kwocie 100 milionów złotych jest zabezpieczone, z czego 1/4 przeznaczona zostanie na budynek dworca, a reszta na przebudowę układu torowo-peronowego. Na początku stycznia planowane są konsultacje społeczne, po nich ma się rozpocząć faza projektowa.

Olsztyńscy radni dopytywali czy jest możliwe przebudowanie samego dworca kolejowego, skoro został uchwalony kompleksowy plan zagospodarowania tego terenu dotyczący także dworca PKS i zakładający budowę galerii handlowej. W ocenie dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa Magdaleny Rafalskiej jest to możliwe. Z kolei radna Monika Rogińska-Stanulewicz chciała wiedzieć jaki jest stan rozmów między PKP a właścicielem PKS. Jednak to pytanie pozostało bez odpowiedzi, bo negocjacjami zajmuje się inna spółka.

Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy zostały przerwane, a firma Retail Provider, właściciel dworca PKS i udziałowiec przedsięwzięcia może utrudniać spółce PKP dostanie pozwolenia na budowę. Jednak, jak dowiedziało się Polskie Radio Olsztyn, są sposoby, by temu zapobiec, ale musi się do tego włączyć olsztyński ratusz.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00
(dgrzy/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, Olsztyn, PKS, dworzec, rewitalizacja
O 200% wzrosną w Olsztynie opłaty za wieczyste użytkowanie

Od kilku do kilkudziesięciu procent wynoszą podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości w Olsztynie - podał Urząd Miasta Olsztyna. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV