Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z nielegalnymi płotami i pomostami na mazurskich jeziorach?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Archiwum RO

Jeziora, wokół których nie można przejść, bo linię brzegową dzielą płoty i pomosty budowane bez pozwoleń to zmora na mazurskich jezior. Kontrole Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie stwierdziły nieprawidłowości w 80% przypadków.

Do zeszłego roku, żeby zalegalizować pomost trzeba było zgłosić się do starostwa powiatowego. Proces był skomplikowany i kosztowny – konieczne były: decyzja o warunkach zabudowy, operat wodno-prawny i decyzja starosty o legalizacji urządzenia wodnego. Koszty mogły przekraczać kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego mało kto legalizował pomosty.

Często też zapominano, że o pozostawieniu linii brzegowej jeziora bez ogrodzeń. Półtora metra – to szerokość pasa od linii brzegowej, który nie może być zabudowany. Po zmianach prawa, legalizacją pomostów zajmują się teraz lokalne Zarządy Zlewni. Opłata za zalegalizowanie takiego urządzenia wodnego to ponad 4 tysiące złotych.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, jeziora, pomosty, zezwolenia, Płoty, Wody Polskie
Prezes Wód Polskich: Na Mazurach jest plaga nielegalnych pomostów. To klasyczny przykład omijania prawa

Na 300 przeprowadzonych kontroli na Mazurach w 80% stwierdzono nieprawidłowości. Chodzi o grodzenie jezior, czy nielegalne pomosty - poinformował we wtorek prezes Wód Polskich Przemysław Daca....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV