Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z ograniczeniami związanymi z koronawirusem? Rząd ogłosił decyzję [AKTUALIZACJA]

Przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia – przekazał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia pozostają obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów usługowych, a także utrzymane zostają ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach i kościołach – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ – jak potwierdzają eksperci zagraniczni i krajowi – one działają dobrze

– powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej.

Do 26 kwietnia będą zamknięte szkoły i przedszkola, przedłużony zostanie także czas obowiązywania zasiłku opiekuńczego.Wstrzymany będzie ruch lotniczy oraz międzynarodowy ruch kolejowy.

Podtrzymujemy także zamknięcie granic oraz obowiązkową kwarantannę

– powiedział premier.

Imprezy masowe nie będą się odbywać do odwołania. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chce po świętach przedstawić rozsądny plan wejścia do nowej rzeczywistości gospodarczej.

Premier poinformował także o odwołaniu matur i egzaminów ósmoklasisty w pierwotnym terminie. Mogą się one odbyć najszybciej w czerwcu. Dokładna data zostanie podana najpóźniej 3 tygodnie przed planowanym terminem.

Dodał, że taka była większość głosów – ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję

– podkreślił szef rządu.

Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby restrykcje zostały poluźnione, liczba chorych znacząco by wzrosła

Za miesiąc byśmy mieli 30-50 tysięcy osób chorych, a to by oznaczało, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło. Postarajmy się uratować te życia ludzkie, które możemy uratować, by te święta były czasem radości. Spędźmy te święta z tymi, z którymi mieszkamy. Proszę, nie kontaktujmy się wzajemnie, zadzwońmy do ludzi, którzy są samotni. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami przez telefon. Ale nie kontaktujmy się, nie dajmy szans wirusowi. Wszystkim chciałbym życzyć przede wszystkim zdrowia i cierpliwości.

Minister zdrowia dodał, że medycyna potrzebuje środków, by leczyć chorych. Dlatego – zachowując środki ostrożności – musimy przygotować plan wejścia do nowej rzeczywistości.

Od przyszłego czwartku [16 kwietnia] wszystkie osoby przebywające w przestrzeni publicznej będą miały obowiązek zakrywania twarzy – nosa i ust.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 9 kwietnia 2020

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, ograniczenia, uwaga, pilne, Premier Mateusz Morawiecki, Łukasz Szumowski
Historyczna sesja Rady Miejskiej. Elbląscy radni głosowali nad uchwałami w swoich domach

  Pierwsza w Elblągu zdalna sesja Rady Miejskiej przeszła do historii. Prowadzący obrady przewodniczący Rady Antoni Czyżyk łączył się przez internet z pozostałym 24 radnymi. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV