Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z parkowaniem na Starym Mieście?

Czy należy uwolnić starówkę od aut?. Fot. UM Olsztyn

Powraca temat parkowania na Starym Mieście. W październiku ubiegłego roku prezydent Olsztyna podjął decyzję w sprawie ograniczenia parkowania pojazdów przy Starym Ratuszu. Wywołało to protesty przedsiębiorców ze stowarzyszenia „Starówka Razem”.

Decyzja była zgodna z opinią mieszkańców, którzy w przeprowadzonym wcześniej badaniu opowiedzieli się za ograniczeniem ruchu pojazdów na Starym Mieście – tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz. – Na bieżąco monitorujemy sytuację, obserwujemy efekty zmian. Chcemy również posłuchać co, po trzech miesiącach od ich wprowadzenia, mają na ten temat do powiedzenia mieszkańcy Olsztyna odwiedzający „starówkę” oraz przedsiębiorcy, których biznes zlokalizowany jest w obrębie Starego Miasta.

Stowarzyszenie Starówka Razem protestuje przeciwko zamknięciu rynku Starego Miasta dla aut. Zdaniem prezes stowarzyszenia Andrzeja Goździewskiego, do czasu wybudowania wielopoziomowego parkingu na obrzeżach starówki nie należy zamykać rynku dla aut.

Mieszkańcy chcą przyjechać do fryzjera, kupić kwiaty, skorzystać z usług kosmetycznych, gastronomicznych. Dzisiaj żyjemy w szybkim tempie, nie ma czasu na spacer z odległych parkingów – powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn prezes Goździewski. – Nie można też zmuszać ludzi do przesiadania się z aut do komunikacji publicznej. Można zachęcać poprzez tańszą komunikacje miejską, edukować, ale nie zmuszać.

Teraz swoje opinie olsztynianie będą mogli wyrazić podczas spotkania, które odbędzie się w czwartek (9 lutego) o 18:00, w sali 219 olsztyńskiego ratusza. Ma ono charakter otwarty, to oznacza, że każdy będzie miał okazję wyrazić swoje zdanie na temat ruchu samochodowego na Starym Mieście. Poza sprawą parkingów przedstawiona zostanie również propozycja organizacji ruchu, która będzie funkcjonować podczas przebudowy ul. Pieniężnego oraz mostu św. Jakuba. Prace mają ruszyć wiosną.

Obowiązujące od 1 listopada 2016r. ograniczenie parkowania w obrębie Starego Miasta poprzedziło badanie opinii Olsztynian przeprowadzone przy pomocy Panelu Obywatelskiego. Wyniki pokazały, że zdecydowana większość badanych (78 proc.) opowiada się za ograniczeniem ruchu samochodowego na Starym Mieście. Ponad połowa (53 proc.) wyraża zdecydowaną opinię w tym względzie. Jedynie co piąty badany (21 proc.) uważa, iż ograniczenia ruchu pojazdów na Starym Mieście nie jest dobrym pomysłem. Mieszkańcy Olsztyna opowiadają się za najbardziej restrykcyjnymi wariantami organizacji ruchu na tym obszarze. 28 proc. w ogóle chciałoby pozbyć się samochodów ze Starego Miasta, a 31 proc. uważa, iż należy wprowadzić „strefę zamieszkania”.

 

 

(um/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w parkowanie, Piotr Grzymowicz, Stare Miasto, Starówka Razem
Bp Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba

Biskup senior Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba za szczególne zasługi dla Olsztyna. Wieczorem (20.01.) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie wręczono nagrody prezydenta miasta. Prezydent Olsztyna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV