Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dalej z pomnikiem generała Czerniachowskiego?

Na rozbiórkę pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie nie wyrażają zgody Rosjanie. Fot. K. Kaszubski

Radziecki generał Iwan Czerniachowski zginął zimą 1945 roku w okolicach Pieniężna. Jego pomnik stanął w Pieniężnie na początku lat 70. a od kilku lat monument jest przyczyną ciągłych sporów.

Władze Pieniężna, które chcą rozebrać pomnik, rozpoczęły już oficjalną procedurę i wystąpiły do starostwa w Braniewie o zgodę na rozbiórkę. Zgodę taką wydał wczoraj starosta braniewski Leszek Dziąg. Decyzja starosty braniewskiego nie jest prawomocna. Polscy historycy uważają Iwana Czerniachowskiego za zbrodniarza wojennego, który doprowadził do podstępnego aresztowania i wysłania na Sybir 6 tysięcy żołnierzy wileńskiego okręgu AK.

Już w grudniu 2013 roku władze Pieniężna postanowiły zlikwidować pomnik radzieckiego bohatera. Wówczas Rosjanie zaprotestowali, a w zeszłym roku – w rocznicę śmierci generała Czerniachowskiego – po raz pierwszy od wielu lat, zorganizowali pod pomnikiem uroczystości.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Uroczystości pod pomnikiem generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. Krzysztof Kaszubski

Tymczasem już w kwietniu pomnik radzieckiego generała zaczęli rozbierać na własną rękę dwaj działacze niepodległościowi: Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł. Policja zatrzymała ich w trakcie gdy zbijali z pomnika tablice z napisami.

Władysław Kałudziński – działacz olsztyńskiej Solidarności lat 80. – został skierowany przez prokuraturę na badania psychiatryczne. Prokuratura w Braniewie prowadzi dochodzenie w sprawie znieważania pomnika Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Kałudziński jest zbulwersowany sposobem, w jaki został potraktowany.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu prokurator Anita Kniga-Węzik potwierdza, że prokuratorzy z Braniewa mają wątpliwości co do stanu umysłu Kałudzińskiego. Anita Kniga-Węzik dodała, że dochodzenie jest już na ukończeniu i prokuratura czeka tylko na opinie biegłych psychiatrów. Jednocześnie zaznaczyła, że obu zatrzymanym grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Tablica pamiątkowa na pomniku generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego. Fot. W. Andrearczyk

 

(kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno, generał Czerniachowski
Jest zgoda na wyburzenie pomnika gen. Czerniachowskiego

Starosta braniewski Leszek Dziąg wydał zgodę na wyburzenie pomnika generała Czerniachowskiego w Pieniężnie. Wniosek złożył burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Decyzja nie jest prawomocna. Władze Pieniężna postanowiły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV