Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Światowym Dniu Wcześniaka część budynków podświetlono na fioletowo

Każdego roku w Polsce przedwcześnie rodzi się 25 tysięcy dzieci. W geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami najważniejsze budynki użyteczności publicznej w różnych krajach będą podświetlone na fioletowo.

Dzieciom przedwcześnie urodzonym trzeba zapewnić odpowiednią opiekę, zadbać o odporność i bezpieczeństwo. Półtora roku temu Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program immunoprofilaktyki.

Wcześniakom urodzonym między 28. a 32. tygodniem ciąży lekarze mogą podawać immunoglobuliny, aby uchronić je przed zakażeniem wirusem RS. Wcześniej immunoglobuliny podawano jedynie dzieciom urodzonym przed 28. tygodniem ciąży.

Specjaliści podkreślają, że rozszerzenie programu podawania wcześniakom immunoglobulin wpłynęło na zmniejszenie zachorowalności i liczby hospitalizacji z powodu ciężkich infekcji dróg oddechowych.

Teraz neonatolodzy będą zabiegać w resorcie zdrowia o wprowadzenie kompleksowej opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi

– powiedziała profesor Maria Borszewska-Kornacka.

Chodzi o to, aby podczas jednej wizyty w ośrodku, dziecko było zbadane przez 3-4 specjalistów.

Każdy wcześniak ma inne potrzeby. Jego kondycja zależy od stanu zdrowia matki i od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi borykała się w czasie ciąży

– podkreśla profesor Ryszard Lauterbach – prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Niektórym wcześniakom trzeba ograniczyć bodźce, gdyż mogą źle wpłynąć na ich zdrowie a czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w noworodek, dziecko
Ojcowie coraz częściej zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów – podało ministerstwo rodziny

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z urlopu ojcowskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV