Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? „Zdarzały się nawet ucieczki”

Fot. pixabay.com

Nieprzestrzeganie zasad kwarantanny domowej może skończyć się grzywną lub nawet więzieniem. Mówi o tym specustawa ws. walki z koronawirusem, przyjęta 8 marca.

Kwarantanną domową obejmuje się osoby, które miały styczność  z pacjentem zarażonym koronawirusem. Podczas 14 dni należy pozostać w domu i starać się ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami, a pomieszczenia powinny być często wietrzone. Niestety wiele osób nie przestrzega tych zasad, zdarzają się również ucieczki – dlatego jak mówi Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie, takie przypadki będą karane, właśnie dzięki specustawie, która mówi o grzywnie a nawet o roku więzienia.

00:00 / 00:00

Osoby objęte tzw. nadzorem sanitarnym także powinny unikać zbiorowisk ludzkich, czyli najlepiej zostać w domu. Służby sanitarne kierują tam tych, którzy nie mają objawów choroby, ale przyjechali z krajów podwyższonego ryzyka. Za czas spędzony w kwarantannie pracownikom zostanie wypłacony zasiłek chorobowy – zapewnia Anna Ilukiewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ZUS-u. Zasiłek należy się także rodzicom, opiekującym się dzieckiem, a także opiekunom seniorów. Jednak warunkiem przyznania świadczenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach w kwarantannie domowej przebywa około 50 osób, a nadzorem sanitarnym objętych jest ok. 400 osób. Od niedzieli w naszym regionie nie odnotowano kolejnego zarażenia, do tej pory w szpitalu w Ostródzie przebywa dwoje pacjentów, a ich stan jest dobry.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, więzienie, Janusz Dzisko, grzywna, koronawirus, kwarantanna
Pacjent, który zgłosił się do olsztyńskiej polikliniki, nie jest zakażony koronawirusem. SOR działa już normalnie

Badania pacjenta, który zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy olsztyńskiej Polikliniki nie wykazały zakażenia koronawirusem - poinformował Radio Olsztyn rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, Krzysztof Guzek. Mężczyzna miał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV