Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co najchętniej czytamy? Kryminały, romanse czy thrillery

Fot. A. Podbielska

Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że od kilku lat czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie. 38% badanych rodaków w ubiegłym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę.

Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego był Paweł Harajda – specjalista od technologii ze Stowarzyszenia Olsztyńskich Informatyków OLCAMP.

Paweł Harajda: Jestem akurat osobą, która zakochała się w dźwięku. Preferuję podcasty i audiobooki. Od 3-4 lat jestem nałogowym słuchaczem różnych programów. Dużo słucham, ale ostatnio wróciłem do czytania. Kiedyś bardzo mało czytałem, nie byłem osobą, która pochłaniała książki w szkole. Raczej trzeba było mnie do tego zmuszać, ale od jakiegoś czasu – po części dzięki technologii, zacząłem więcej czytać.

I. Malewska: Ja cały czas wybieram jednak rozwiązanie tradycyjne, czyli książka papierowa. Miałam próby czytania z ekranu i one spełzły na niczym – przeszkadzało mi odbijające się światło oraz brak możliwości czytania na słońcu. Gdzie był mój błąd?

Paweł Harajda: Kwestia jest tego, jakiego doświadczenia oczekujemy. Dla mnie czytanie nie jest pierwszą rzeczą, którą robię, tylko dodatkowym elementem wypełniającym czas. Dużo podróżuję, często pociągiem. Bardzo ważne jest dla mnie, ile rzeczy mam w bagażu. Wygodniejsze dla mnie jest elektroniczne czytanie. Nie możemy jednak powiedzieć, że to jest to samo doświadczenie. Książka i papier ma tę pewną magię.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Harajdą.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Podbielska

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach była Daria Bruszewska – Przytuła, krytyk literacki, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

K. Kaszubski: Dużo czyta Pani książek?

D.Bruszewska- Przytuła: Nie mam wyjścia. Mój 3-letni syn dba o to, abym czytała książki nieustannie.

I. Malewska: Literatura dziecięca zdecydowanie różni się jednak od dorosłej. Jakie zazwyczaj są trendy, jeśli chodzi o książki, na przykład jednego roku królują thrillery, a w następnym poezja?

D. Bruszewska- Przytuła: Mam wrażenie, że jest kilka stałych trendów. One są związane przede wszystkim z gatunkami, które Pani wymieniła. Nie maleje zapotrzebowanie na thrillery.

I. Malewska: Najczęściej zarówno po kryminały, jak i po romanse sięgają panie, prawda?

D. Bruszewska- Przytuła: Kobiety na ogół więcej czytają. Po kryminały i literaturę kobiecą faktycznie częściej sięgają panie. Być może dlatego, że mają „nosa” do społeczeństwa, potrafią znaleźć bardzo ważne wątki obyczajowe.

Posłuchaj rozmowy z Darią Bruszewską – Przytułą.

Fot. A. Podbielska

O bibliotekach, czytelnictwie oraz czego najczęściej szukamy, odwiedzając bibliotekę opowiadał Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Marcinkiewiczem.

Fot. A. Podbielska

 

Kolejnym gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Wioletta Sawicka, niegdyś nasza redakcyjna koleżanka, a dziś znana autorka wielu fantastycznych książek. Opowiadała o swojej twórczości i najnowszej książce.

Posłuchaj rozmowy z Wiolettą Sawicką.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książki
„Wawrzyn” dla Jakuba Żulczyka za powieść sensacyjną

Jakuba Żulczyka nagrodzono za wielowątkową powieść sensacyjną "Wzgórze psów". Literackiego Wawrzyna przyznaje się za tematyczne lub biograficzne związki książki albo autora z regionem. W tym przypadku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV