Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co warto wiedzieć o świętach Bożego Narodzenia?

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Święto Narodzenia Pańskiego jest dla nas szczególnym czasem.  Obdarowujemy najbliższych prezentami, śpiewamy kolędy i stroimy choinki.  To tradycyjne zwyczaje świąteczne, które mają interesują historię.

Pierwsze choinki i tradycyjne kolory świąteczne

Na przykład zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie przywędrował do nas z Niemiec na początku XIX wieku. To nasi zachodni sąsiedzi stworzyli także pierwszą sztuczną choinkę. Drzewko zostało wykonane przy użyciu barwionych gęsich piór. Naturalne choinki zaś rosną około 15 lat i dopiero wtedy zostają sprzedawane.

Fot. Łukasz Węglewski

Według Księgi Rekordów Guinnessa najwyższą w historii naturalną choinką była 67-metrowa daglezja, która została wystawiona w Centrum Handlowym Northgate w Seattle w stanie Waszyngton w 1950 roku.

Tradycyjnymi kolorami świątecznymi są zielony, czerwony i złoty. Zieleń symbolizuje życie i odrodzenie, czerwień krew Chrystusa, a złoty bogactwo i królewskie pochodzenie.

Prekursorzy św. Mikołaja i edukacyjne szopki

Odyn, bóg Wikingów jest prekursorem dla naszego Mikołaja. Według wierzeń Odyn zimą także rozdawał prezenty lub karał nieposłusznych. Miał też wypełniać buty dzieci różnymi smakołykami. Odyn pochodził z mroźnej północy, wysługiwał się elfami, zaś latał na ośmionogim koniu Sleipnirze. Zachodni Mikołaj również woził się na koniu – zmieniło się to dopiero w roku 1823, w momencie wydania wiersza “Noc wigilijna”, gdzie autor zamienił zwierzę na renifery. Inne przekazy za pierwowzór dzisiejszego świętego Mikołaja stawiają biskupa Miry (dzisiejszej Turcji), który rozdał swój majątek ubogim. Znany jest on także z legendy o trzech młodych pannach, które znalazły mężów, dzięki posagowi dostarczonemu dyskretnie przez Mikołaja.

Fot. A.Podbielska

W 1224 roku święty Franciszek z Asyżu stworzył pierwszą szopkę. Miała ona wymiar edukacyjny, przy jej pomocy duchowny wyjaśniał wiernym sedno Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie jest oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych dopiero od 1870 roku. Jednak pierwszym stanem, które oficjalnie uznało to święto była, Alabama (1836 rok). Z kolei stan Oklahoma prawnie uznał święta Bożego Narodzenia dopiero w 1907 roku.

Data narodzin Chrystusa i pojednanie na froncie

Dopiero w IV wieku naszej ery papież Juliusz I ustanowił 25 grudnia oficjalnym dniem urodzin Jezusa Chrystusa.

Pięć miesięcy od wybuchu I Wojny Światowej na zachodnim froncie doszło do niespotykanego wcześniej zjawiska. Gdy 25 grudnia niemieccy żołnierze wyszli z okopów i zbliżali się się do aliantów krzycząc „Wesołych Świąt”, ci pomyśleli, że to fortel. Obawy okazały się jednak bezpodstawne. Brytyjscy żołnierze opuścili pozycje obronne i powitali Niemców życzeniami i uściskami dłoni. Niektórzy nawet wymieniali się z wrogami papierosami, co symbolizowało tradycję wręczania świątecznych podarków. Wydarzenie to zostało później nazwane Bożonarodzeniowym Rozejmem 1914 roku.

Kim byli Trzej Królowie?

W polskim tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia, przybysze nazywani są nie królami, lecz mędrcami. Jeśli sięgniemy do Wulgaty (przekład Biblii na język łaciński, pochodzący z przełomu IV i V wieku) lub do greckiej wersji ewangelii, to tam również nie znajdziemy słowa o monarchach, lecz o ludziach określanych „magi ab oriente” lub Septuagincie „magoi apo anatolu” czyli – w dosłownym tłumaczeniu – magowie ze wschodu. Co więcej, o królach nie wspomina także większość apokryficznych ewangelii dzieciństwa, a w tak zwanej Łacińskiej Ewangelii Dzieciństwa przeczytać możemy wprost, że tajemniczy wędrowcy byli wróżbitami.

 

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie, święta, choinka
W wigilijny wieczór posłuchaj Radia Olsztyn. Może właśnie Tobie ktoś bliski złoży życzenia na naszej antenie?

Kilkaset osób składających życzenia i prawie godzina nagrań. To efekt naszej bożonarodzeniowej akcji prowadzonej w Ostródzie i Olsztynie. Podczas wydarzenia Bajkowy Mikołaj oraz w trakcie Warmińskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV