Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co zrobić, kiedy zauważymy tonącego? Specjaliści radzą: przede wszystkim skupmy się na wezwaniu pomocy

Fot. Fotolia

W sumie od początku roku na Warmii i Mazurach utonęło piętnaście osób, w tym trzynaście od początku maja. W ciągu całego ubiegłego roku utonęło czterdzieści dziewięć osób i taka tendencja utrzymuje się od kilku lat.

Statystycznie patrząc najczęściej toną mężczyźni po 50, ale wśród tego grona są i dzieci. Nikt nie liczy natomiast, ilu niedoszłych topielców zawdzięcza życie przypadkowym osobom, które pod wpływem impulsu wskoczyły na ratunek. Nikt nie prowadzi także statystyk osób, które utonęły – ratując życie innego człowieka. Co zrobić w przypadku, gdy zauważymy tonącego? Jacek Lendzion, koordynator ratowników OSIR nad jeziorem Ukiel odradza rzucanie się samemu na pomoc, bo człowiek który nie przeszedł przeszkolenia może zostać wciągnięty przez ratującego się topielca pod wodę. Najlepiej o zdarzeniu powiadomić służby, a tonącemu podać: gałąź, linę, sznur, dmuchany materac, czy koło.

00:00 / 00:00

Bywa, że mimo dużego skupiska kąpiących nikt nie zauważy tonącej osoby. To pokłosie powszechnego przekonania, że tonący krzyczy i macha rękami – ten stereotyp obala Henryk Pach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, który przed rokiem uratował dwie tonące kobiety. Przekonuje, że tonący nie wydają głosu ani nie machają rękami.

00:00 / 00:00

W ubiegły weekend nad jeziorem Maróz niespełna trzynastoletnia dziewczynka z Olsztyna wyciągnęła z wody tonącą pięciolatkę.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w topielec, bezpieczeństwo, woda, tonący, Henryk Pach
W Olsztynie policja wodna pomogła 60-letniemu sternikowi, który wpadł do jeziora. Fot. Sławomir Ostrowski
Pijani sternicy na jeziorach. „Szlak wodny to jest droga. Za takie zachowania grozi kara nawet dwóch lat więzienia”

Policjanci z wodnych patroli zatrzymali na jeziorach pięciu pijanych sterników. Policja przypomina, że sternik na łodzi ma takie same obowiązki jak kierowca auta - musi być...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV