Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Codzienne mycie włosów – niezbędne czy szkodliwe?

Źródło: fotolia.com

 
Wiele z nas zadaje sobie pytanie, czy warto myć włosy na co dzień. A może zdrowsza dla skóry głowy byłaby kilkudniowa przerwa od szamponu? Jak w przypadku wielu urodowych dylematów, odpowiedź brzmi: to zależy.

Częstotliwość mycia włosów sprowadza się na ogół do osobistych preferencji. Te zaś powinny być uzależnione od kilku czynników dotyczących indywidualnych cech naszych włosów i stanu skóry głowy. Odpowiedź na pytanie, jak często sięgać po szampon i odżywkę, nie jest niestety tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

„Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj włosów, ich teksturę, kondycję skóry głowy, uszkodzenia włosów oraz rodzaj stylizacji, jakiej poddajemy je na co dzień” – tłumaczy fryzjer Kevin Mancuso w rozmowie z „Popsugar”. Równie ważne jest środowisko, w jakim żyjemy. „Jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym mieście, prawdopodobnie będziesz musiała myć włosy częściej” – zaznacza ekspert.

Choć mnóstwo kobiet nie wyobraża sobie, by w codziennym rytuale dbania o urodę ominąć etap mycia włosów, specjaliści przekonują, że nie dla każdego jest to korzystne rozwiązanie. „W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy, codzienne mycie będzie w istocie dobrym posunięciem, zwłaszcza jeśli nasze włosy są cienkie i proste, a nam zależy na uzyskaniu objętości u nasady. Jeśli natomiast włosy są kręcone, a stylizacja pracochłonna, sięganie po szampon każdego dnia może nie być praktyczne” – wyjaśnia Mancuso.

Wtóruje mu dermatolog Francesca Fusco, która również jest zdania, że nie ma „złotej zasady” wskazującej na optymalną częstotliwość mycia włosów – także z perspektywy zdrowia skóry głowy. „Gdy skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się, dobrze jest ją myć codziennie, jeśli natomiast jest sucha, wystarczy umyć włosy raz w tygodniu, przynajmniej w celach higienicznych” – rozwiewa wątpliwości ekspertka. „Włosy powinny wchłaniać niektóre z naturalnych olejków, dzięki czemu są mocne i lśniące” – dodaje stylistka fryzur Stephanie Brown.

Źródło: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w włosy, mycie
Arcybiskup Górzyński o mandatum, czyli myciu nóg wiernym

Dziś Wielki Czwartek. Dzień ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne, podczas którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV