Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cofka na Zalewie Wiślanym. Wprowadzono monitoring wód i obserwację miejsc zagrożenia

Zalew Wiślany. Fot. Jacek Szulecki

Sztorm na Bałtyku i silny północno-zachodni wiatr spowodował cofkę na Zalewie Wiślanym. W punktach pomiarowych na południowym brzegu woda przekroczyła stany wysokie, a u ujścia rzeki Elbląg powyżej ostrzegawczych.

W starostwie powiatowym trwa robocza narada służb kryzysowych starosty i wszystkich gmin zagrożonych powodzią. Dla gmin żuławskich sytuacja zagrożenia spowodowana cofką nigdy nie jest zaskoczeniem. W regionie dobrze działa system powiadamiania, a prognozy o pogorszeniu pogody docierają do służb kryzysowych w jednakowym czasie – tłumaczy Stanisław Sołowiej, szef zarządzania kryzysowego starosty.

W pierwszym rzucie cofki woda trafia na Wyspę Nowakowską i właśnie tam odnotowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych. Do alarmowych, czyli już bardzo wysokich brakuje średnio około 30 cm.

Dodajmy, wszystkie żuławskie gminy wprowadziły monitoring stanów wód i obserwację miejsc zagrożonych. Według porannych raportów nic złego się nie dzieje, nie ma przecieków ani podtopień.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, cofka, Stanisław Sołowiej
Na jeziorze Roś zauważono dryfujące ciało. Służby badają okoliczności tragicznego wypadku

Policjanci pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmierci 54-letniego mężczyzny z Piastowa. Dryfujące po jeziorze Roś ciało człowieka zauważyła spacerująca brzegiem kobieta, która powiadomiła służby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV