Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz czystsze powietrze w Elblągu. „Są powody do zadowolenia”

Wieża elbląskiego ratusza

Poprawia się jakość środowiska w Elblągu – wynika zarówno z ostatniego raportu podsumowującego lata 2016-2018, jak i z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2017. Wpływ na to ma prowadzony od dwóch lat miejski program wymiany pieców, bo w Elblągu właśnie stan powietrza budził największe zastrzeżenia.

Są powody do zadowolenia, bo specjalistyczne raporty pokazują znaczną poprawę – potwierdza Daria Bieńkuńska z elbląskiego Ratusza. Do ideału jeszcze daleko. Chociaż powietrze w mieście jest coraz lepsze, wciąż utrapieniem są rakotwórcze pyły. Pojawiają się incydentalnie, w okresie grzewczym, szczególnie wieczorami zimą. Raport uwzględnia też stan wód, gleby czy hałas.

W tym roku Elbląg po raz trzeci szykuje dotacje dla mieszkańców, którzy zamienią piece starego typu na nowoczesne, lub podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zainteresowanie jest tak duże, że w tegorocznym budżecie kwota na dofinansowanie będzie dwa razy większa niż w roku ubiegłym.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w środowisko, jakość, powietrze, czyste
Burmistrz Olecka zrezygnował z budowy nowej, ekologicznej ciepłowni. Miasto straci unijną dotację

Powietrze w Olecku w najbliższym czasie nie będzie czystsze. Dzięki inwestycji miały być zlikwidowane uciążliwe dla mieszkańców osiedlowe kotłownie. Decyzja o budowie ekologicznej ciepłowni na biomasę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV