Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz mniej osób zdaje egzaminy na prawo jazdy

Fot. Łukasz Węglewski

Drastycznie spadła liczba kandydatów na kierowców, zgłaszających się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Mimo to, ośrodki na Warmii i Mazurach radzą sobie lepiej, niż w pozostałych regionach. W pierwszym półroczu 2014 roku wojewódzkie ośrodki w całym kraju zanotowały łącznie ponad 4 i pół miliona złotych strat. W tej sytuacji –  jak mówi dyrektor olsztyńskiego WORD Stanisław Szatkowski – konieczne było cięcie kosztów w sferze socjalnej i płacowej. To pozwoliło utrzymać finanse firmy na dobrym poziomie. W tym roku, zdaniem Stanisława Szatkowskiego sytuacja będzie nieco lepsza:

Stanisław Szatkowski – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. Fot. Ł. Węglewski

Jedną z przyczyn spadku zainteresowania prawem jazdy są zmieniające się przepisy dotyczące egzaminu teoretycznego. Półtora roku temu testy zastąpiono pytaniami opartymi na symulacjach autentycznych zdarzeń. To spowodowało spadek przeciętnej zdawalności. Przed 2013 rokiem egzamin teoretyczny zdawało 78 procent kursantów, teraz niespełna 40 procent.

Ustawodawcy zapowiadają kolejne zmiany, a to jak twierdzi Stanisław Szatkowski dezorientuje przyszłych kierowców:

00:00 / 00:00

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie odnotował także spadek zdawalności egzaminów praktycznych o około 2 procent. (grzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WORD, prawo jazdy
Trzeba rozwiązać test składający się z 32 drogowych zagadek

W Olsztynie, podobnie jak w całej Polsce obowiązuje nowa, jednolita baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Do tej pory obowiązywały dwa zestawy: jeden przygotowany przez Państwową...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV