Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej gmin w kraju boryka się z suszą. W województwie warmińsko-mazurskim problem dotyczy 8 powiatów

Fot. pixabay

Susza dotyka coraz więcej polskich gmin – wynika z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Placówka trzy razy w miesiącu zbiera i analizuje dane, prowadząc Monitoring Suszy Rolniczej. Jak mówi profesor Andrzej Doroszewski, susza coraz bardziej daje się we znaki w przypadku ośmiu rodzajów upraw. Jest ona coraz bardziej głęboka, co oznacza, że powiększa się niedobór wody zwłaszcza w województwie lubuskim oraz części województw: wielkopolskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

Na Warmii i Mazurach susza utrzymuje się na terenie 8 powiatów i 24 gmin. Są to powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski, kętrzyński, lidzbarski, olecki, gołdapski i węgorzewski. Straty w uprawach rolnicy powinni zgłaszać do urzędów gmin. Następnie specjalne komisje będą szacowały je w terenie.

Fot. fotolia

Autor: IAR
Redakcja: A.Skrago/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, rolnik, zboże, uprawy
KRUS i policja przypominają o bezpieczeństwie podczas prac polowych

Zaczął się czas wzmożonych prac polowych. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina rolnikom o zachowaniu dużej ostrożności przy żniwach, koszeniu czy załadunku zbóż i siana. Jak co...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV