Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej pijanych kierowców na polskich drogach. Policja ujawniła raport

Fot. fotolia

Jak podaje w najnowszym raporcie Komenda Główna Policji w zeszłym roku, po raz pierwszy od dekady, zanotowano znaczny wzrost liczby zatrzymanych osób kierujących pod wpływem alkoholu.

Było ich niemal 111 tys. To o 6 tys. więcej niż w 2018 roku. U więcej niż połowy zatrzymanych stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, co jest przestępstwem.

W samym styczniu tego roku policja zatrzymała aż prawie 5750 kierowców jadących pod wpływem alkoholu. To aż o 19,2 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.
Zdaniem policjantów jednym z elementów sprzyjających wzrostowi spożycia alkoholu są tzw. małpki, których dzienna sprzedaż wynosi ok. 3 mln, z czego 1/3 przed południem. Wielu kierowców wciąż jest przeświadczonych także o tym, że nie zostaną zatrzymani do kontroli.

Policja przypomina, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a także ocenę własnych umiejętności i możliwości. W znacznym stopniu obniża samokontrolę i koncentrację.

Stan po użyciu alkoholu traktowany jest jako wykroczenie i grozi za nie kara aresztu oraz grzywna, a także zakaz prowadzenia pojazdów, który nakłada się na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Za jazdę po pijanemu grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Dodatkowo sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo sąd nakłada na sprawcę karę pieniężną od 5 tys. zł do 60 tys. zł.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pijany, alkohol, kierowca
Na dwóch kółkach i na podwójnym gazie. Mężczyzna miał w organizmie 5 promili alkoholu

Rowerzysta zatrzymany w gminie Dźwierzuty miał w organizmie 5 promili alkoholu. Mężczyzna zwrócił uwagę funkcjonariuszy, gdyż jechał „zygzakiem” całą szerokością drogi. Badanie stanu trzeźwości 41-latka poruszającego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV