Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej stulatków na Warmii i Mazurach. Od marca ZUS podwyższy świadczenia honorowe

Fot. pixabay

Na Warmii i Mazurach przybywa stulatków, zwiększa się też średnia trwania życia. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie w tym roku w naszym województwie setne urodziny obchodzić będą 54 osoby.

Z kolei według wyliczeń Urzędu Statystycznego w Olsztynie, w grupie ludności, która ukończył 80 i więcej lat w 2010 roku było 16 tysięcy 400 osób, czyli o 10 tysięcy mniej niż teraz.  A jeśli chodzi o średnią trwania życia to od 2000 roku  – mężczyźni żyją o 4 lata dłużej, kobiety o 3 lata – a to oznacza, że przeciętne trwanie życia mężczyzn w naszym regionie wynosi 73 lata, a kobiet to wiek 81. Jeśli natomiast uda się dotrwać do setki, ZUS będzie wypłacał ponad 4 tysięczne świadczenie honorowe, które od marca wzrośnie na ponad 4 tysiące 300 złotych.

Świadczenie honorowe jest przyznawane dożywotnio. Osoby, które pobierają renty lub emerytury z ZUS nie muszą składać wniosku. W przypadku osób, które nie pobierają tych świadczeń, z dniem ukończenia 100 lat muszą złożyć do ZUS wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w życie, ZUS, 100 lat, świadczenia
Wiecznie młodzi stulatkowie. W tym roku na Warmii i Mazurach będzie ich prawie 130. Najstarsza seniorka skończyła 111 lat

Z początkiem marca wszystkie emerytury i renty zostaną zwaloryzowane. Wzrosną również świadczenia honorowe, wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat. W województwie warmińsko-mazurskim mieszkają 72 osoby, które...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV