Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cukanow rezygnuje z fotela gubernatora i… startuje do tego fotela

Nikołaj Cukanow, gubernator Obwodu Kaliningradzkiego. Fot. M. Sochacki

Nikołaj Cukanow złożył rezygnację z funkcji gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Jednocześnie prezydent Rosji Władimir Putin mianował go pełniącym obowiązki.

Cukanow złożył dymisję, bo chce wystartować w jesiennych wyborach na to stanowisko.

Jak wyjaśnił ekspert ds. obwodu kaliningradzkiego w olsztyńskim Ośrodku Badań Naukowych Tadeusz Baryła, w Rosji powraca się do tradycji wybierania gubernatora w wyborach powszechnych, co działo się przed laty. W ostatnim czasie gubernatora przedkładał do akceptacji miejscowej Dumie prezydent Rosji. Jeśli miejscowa Duma dwa razy nie akceptowała kandydata, była rozwiązywana.

W ocenie Tadeusza Baryły zmiany dotyczące gubernatora obwodu kaliningradzkiego nie będą miały przełożenia na kontakty polsko-rosyjskie na szczeblu regionalnym ani na mały ruch graniczny. W jego ocenie, wprowadzono je po to, by sprawiać wrażenie spełniania demokratycznych standardów.

Nikołaj Cukanow jest związany z partią Jedna Rosja. Ugrupowanie to poniosło ostatnio klęskę w wyborach do rady rejonowej w Bałtijsku w obwodzie kaliningradzkim, gdzie nie uzyskało ani jednego mandatu.

(pap/kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kaliningrad
Rosjanie świętowali Dzień Zwycięstwa

Rosjanie świętują 70-lecie Dnia Pobiedy, czyli Zwycięstwa. To największe i najważniejsze święto w tym kraju. Uroczystości odbyły się także w Kaliningradzie na Leninskim Prospekcie, centralnej ulicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV