Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ćwierć wieku diecezji: elbląskiej i ełckiej

Fot. Łukasz Węglewski

Od konferencji naukowej w Wyższym Seminarium Duchownym zaczęły się obchody 25-lecia Diecezji Elbląskiej.

W Katedrze Św. Mikołaja odprawiona została Msza święta, podczas której duchowni i wierni modlili się w intencji wspólnoty.

Diecezję Elbląską powołał w 1992 roku papież Jan Paweł II. Pierwszym biskupem elbląskim został Andrzej Śliwiński. 25 lat dla diecezji to niewiele – uważa biskup elbląski Jacek Jezierski. Organizacyjnie działa ona bez zarzutu, ale boryka się z kłopotami takimi jak wiele starszych. Problemem jest mała liczba powołań i nauczycieli religii, a także starzenie się duchowieństwa.

Diecezja Elbląska powstała z części diecezji: gdańskiej, warmińskiej i chełmińskiej. Obejmuje 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ma około 430 tysięcy wiernych, prawie 300 księży i ponad 150 zakonników i zakonnic. Średnia wieku kapłanów to 50 lat.

Jubileusz 25-lecia obchodzi również Diecezja Ełcka. – Jubileusz to czas patrzenia w przeszłość. – mówi biskup Diecezji Ełckiej Jerzy Mazur. Najważniejsze, zdaniem duchownego, były początki Diecezji, kiedy powstawały wszystkie struktury. Bardzo ważnym wydarzeniem był również przyjazd Jana Pawła II. Ojciec Święty wyznaczył kierunek, w jakim powinna podążać Diecezja, czyli opieka nad potrzebującym.

Pierwszym Biskupem Diecezji Ełckiej był metropolita warmiński Wojciech Ziemba.

(mstan/mzbroż/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół, Diecezja Elbląska
Elbląska policja szkoli księży, aby ustrzec seniorów przed oszustami

Elbląska policja nie ustaje w wysiłkach, by przestrzec seniorów przed oszustami. Był już film, który zrobił furorę w  Polsce, była kampania informacyjna w lokalnych  mediach oraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV