Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cyberbezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone. W weekend hakerzy zaatakowali komputery w 150 krajach

Zdaniem agencji Europol atak hakerski, do którego doszło w piątek (12 maja), dotknął 200 tysięcy ofiar w 150 krajach.

Zdaniem agencji, był to atak bez precedensu. Szef Europolu Rob Wainwright oświadczył, że rzeczywista skala szkód wyrządzona przez oprogramowanie, które szyfrowało zawartość zainfekowanych komputerów nie jest jeszcze znana. Ponieważ rozprzestrzeniało się w formie wirusa, niektórzy użytkownicy komputerów mogą się przekonać, że padli jego ofiarą, dopiero, kiedy w poniedziałek (15 maja) wrócą do pracy.

Wyjątkowość ataku polegała na połączeniu szkodliwego oprogramowaniu ransomware z „funkcjonalnością robaka komputerowego”. Dzięki temu oprogramowanie automatycznie rozprzestrzeniało się na inne komputery i systemy. W wielu przypadkach ofiarami ataku padły podmioty biznesowe w tym wielkie korporacje. Atak zmusił do zawieszenia produkcji w niektórych fabrykach francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault. Dotknął też innego producenta motoryzacyjnego, firmę Nissan. Koncern poinformował, że szkodliwe oprogramowanie zaatakowało ich fabrykę w Sunderlandzie na północnym wschodzie Anglii. Poza tym zaatakowana została m.in. brytyjska służba zdrowia (NHS), niemiecka kolej i rosyjskie banki.

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju zapewniają, że atak ominął nasz kraj. Rzecznik ministra koordynatora służb Stanisław Żaryn powiedział, że zarówno ABW, jak i jednostki podległe Ministerstwu Cyfryzacji stale monitorują zagrożenie. Według analiz ABW, za atakami stoi grupa hakerska, która wykorzystywała luki w komputerowym oprogramowaniu.

Microsoft wypuścił aktualizację dla starych systemów Windows. Ma ona zabezpieczyć komputery przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Oprogramowanie było rozsyłane poprzez zainfekowane załączniki w wiadomościach poczty elektronicznej.

(IAR/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, haker, komputery, Atak
Radni Dariusz Rudnik i Tomasz Głażewski: W Olsztynie nie ma myślenia strategicznego i koncepcji rozwoju komunikacyjnego miasta

O rondzie turbinowym, remontach olsztyńskich ulic i drogowym bezpieczeństwie rozmawiali w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn olsztyńscy radni: Dariusz Rudnik z Prawa i Sprawiedliwości i Tomasz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV