Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cyberprzestępstwa nabierają na sile

Hacker

Hakerzy są coraz bardziej pomysłowi, na szczęście walka z nimi jest coraz bardziej skuteczna – uważają uczestnicy, zorganizowanej w Szczytnie, międzynarodowej konferencji o Technicznych Aspektach Przestępczości Teleinformatycznej.

Według raportu IBM w minionym roku, z różnych baz danych na świecie, wyciekły ponad 4 mld rekordów, a więc o 566% więcej niż w 2015 roku. Łakome kąski to archiwalne zasoby poczty elektronicznej, dokumenty biznesowe, kody źródłowe oprogramowania lub przedmioty własności intelektualnej. Cyberprzestępstwa nabierają na sile.

Najohydniejsza jest pedofilia i pornografia dziecięca

– mówił w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn insp. dr hab. Jerzy Kosiński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. – Natomiast niebezpieczne są też kradzieże tożsamości, niszczenie danych. Niestety – to może nas dotknąć zawsze. W zwalczaniu tego rodzaju przestępstw funkcjonariusze cały czas muszą się szkolić.Technologia teleinformatyczna niesamowicie szybko się rozwija. Policjanci muszą za nią nadążać, a to nie jest łatwe – dodał insp. dr hab. Kosiński.

W konferencji zorganizowanej w Szczytnie bierze udział także Marcin Skowronek, przedstawiciel Europolu. – Praktycznie każda sprawa, którą się zajmujemy, a dotyczy cyberprzestępczości, wymaga koordynacji i współpracy na poziomie międzynarodowym. Mamy dedykowany departament do zwalczania terroryzmu. Składa się z funkcjonariuszy wszystkich krajów Unii, w tym z Polski – mówił Skorwonek.

Grono ekspertów zasilają również pracownicy laboratoriów śledczych.

Naszym zadaniem jest odzyskiwanie danych. Jesteśmy powoływani jako biegli sądowi, dostajemy materiał dowodowy, czyli dyski, pendrive’y, może to być materiał uszkodzony, dyski mogą być spalone. My potrafimy odzyskać z nich informacje. Potrafimy pokazać z kim potencjalny przestępca się kontaktował, jakie wysyłał maile, jak wyglądała ta korespondencja, w jakim czasie to robił. Na podstawie naszej pracy resztę ustalają organy ścigania

– mówiła Katarzyna Zimnowodzka z laboratorium w Gdyni.

Cyberprzestępczością zajmują się także policjanci z Warmii i Mazur. Na przykład w ubiegłym roku zlikwidowali działalność przestępczą 35-latka z powiatu ełckiego. Mężczyzna na portalu aukcyjnym sprzedawał komputerowe systemy operacyjne pochodzące z nielegalnego źródła. Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie warte około 200 tys. zł. Ofiarami nieuczciwej działalności mogło paść w sumie nawet kilkaset osób i firm.

Marek Lewiński/asocha

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cyberprzestępczość
Bezpieczne wakacje młodzieży z Olsztyna

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na letnich obozach, w lesie i nad wodą - tego dowiadują się gimnazjaliści podczas sesji edukacyjnej pod hasłem "Bezpieczne Wakacje" w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV