Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czerniachowski trafi do skansenu pomników komunizmu

Popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. A. Socha

Władze Pieniężna przekazały Instytutowi Pamięci Narodowej zdemontowane popiersie sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego.

Będzie to pierwszy eksponat w zbiorach skansenu dawnych pomników komunistycznych, który zamierza stworzyć ta instytucja.

Pomnik Czerniachowskiego odpowiedzialnego za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, został rozebrany we wrześniu zeszłego roku. Zdecydowały o tym władze Pieniężna. Od tego czasu metalowe popiersie leżało w gminnym magazynie. W piątek 29 kwietnia burmistrz Kazimierz Kiejdo przekazał je przedstawicielom IPN, aby służyło edukacji historycznej.

Zdaniem burmistrza Pieniężna, przez wiele lat pomnik sowieckiego dowódcy służył „zakłamywaniu historii”, bo miał być dowodem rzekomej wdzięczności dla Armii Czerwonej, a w rzeczywistości stanowił symbol narzucenia Polsce systemu komunistycznego. Jak zaznaczył, rozumie, że Czerniachowski może być dla Rosjan bohaterem, dlatego popiersia nie zniszczono, ale pierwotnie zaproponowano, by przejęła je ambasada rosyjska. Ta jednak na ofertę nie odpowiedziała.

– Szanujemy wrażliwość Rosjan na sprawy historyczne, ale oczekujemy z ich strony tego samego – podkreślił burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo.

Popiersie sowieckiego generała odebrał dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski. Jak ocenił, jest to moment symboliczny, bo nie tylko stanowi zakończenie sprawy pomnika w Pieniężnie, ale również rozpoczyna projekt przygotowania przez IPN skansenu czy muzeum dawnych pomników komunistycznych.

Instytut zamierza stworzyć ośrodek edukacji historycznej, gromadzący tego typu pomniki, tablice czy popiersia, które samorządy będą usuwać z przestrzeni publicznej. Do czasu utworzenia skansenu popiersie generała Czerniachowskiego będzie przechowywane w magazynach IPN. Instytut opracowuje jeszcze formułę takiego skansenu i szuka odpowiedniej lokalizacji. Jednym z rozważanych miejsc jest Czerwony Bór w nadleśnictwie Łomża. Zainteresowanie współpracą przy utworzeniu skansenu wyraził też samorząd Bornego Sulimowa w województwie zachodniopomorskim.

 

(pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, generał, IPN, AK, czerniachowski, radziecki, popiersie, Kazimierz Kiejdo
Spór o symboliczne radzieckie pomniki

Polskie władze odpowiadają na słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, która ostro zaprotestowała przeciwko usuwaniu sowieckich pomników w Polsce, domagając się zaprzestania, jak się wyraziła, "barbarzyńskich"...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV