Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Członkowie Zakonu Krzyżackiego na zamku w Rynie

Z udziałem wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, na zamku w Rynie, trwa międzynarodowa konferencja poświęcona przeszłości i teraźniejszości zakonu.

Do Rynu przyjechał Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego dr Bruno Platter. Fot. K. Kaszubski

Polacy zmieniają sposób patrzenia na Zakon Krzyżacki. Zwłaszcza ci z młodego pokolenia. Nie kojarzy się on już wyłącznie z bitwą pod Grunwaldem, ale także z zakładaniem miast i rozwojem szlaków komunikacyjnych – poinformowano na konferencji naukowej w Rynie.

Posłuchaj relacji Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Zamek w Rynie. Fot. archiwum

W zamku krzyżackim w Rynie, wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizował pierwszą międzynarodową konferencję o dziedzictwie kulturowym Zakonu Krzyżackiego i współczesnym postrzeganiu krzyżaków.

Przyjechał na nią m.in. Wielki Mistrz Zakonu dr Bruno Platter i dyrektor Archiwum Krzyżackiego w Wiedniu dr Frank Bayard, gdzie Zakon ma główną siedzibę. Obaj przyznali, że obserwują w Polsce zmianę podejścia do Zakonu i Krzyżaków.

– Nawet jeśli spotykam takich, którzy nie wiedzieli, że Zakon wciąż działa i się temu dziwią, to ich reakcja jest pozytywna – powiedział Bruno Platter.

Jednak, jak zastrzegł prof. Sławomir Jóźwiak z UMK w Toruniu, wciąż ukazują się książki o Zakonie w niedostateczny sposób oparte na źródłach. – Ich autorzy nie mieli pojęcia o tym, co zawierają źródła na temat tego, o czym pisali – przyznał historyk.

Zamek w Rynie. Fot. archiwum

– Poprawia się natomiast sposób przedstawiania Zakonu Krzyżackiego w szkolnych podręcznikach – tak twierdzi dr Izabela Lewandowska z UWM, która prześledziła ikonografię polskich podręczników gimnazjalnych i licealnych do nauki historii w XX wieku. Po 1990 roku są tu zarówno informacje o bitwie grunwaldzkiej, jak i o tym, że Krzyżacy zakładali miasta np. Chełmno, czy Toruń.

Sami członkowie Zakonu Krzyżackiego także są coraz bardziej otwarci na opowiadanie o swoich tradycjach i zwyczajach. Podczas konferencji dr Bayard przedstawił m.in. szczegóły ceremonii pasowania na rycerza zakonnego. Pokazał też uczestnikom spotkania skany zdjęć i dokumentów znajdujących się w krzyżackim skarbcu i muzeum w Wiedniu.

Eksponaty z czasów Państwa Krzyżackiego zgromadzone w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, fot. S. Ostrowski

W przyszłym roku Zakon Krzyżacki będzie świętował 825 rocznicę założenia. Wielki Mistrz podkreślił, że przez ten czas cztery filary działalności Zakonu nie zmieniły się. Są to: religia, pomoc chorym i potrzebującym, krzewienie kultury i edukacji oraz odpowiedzialność społeczna.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Na zdjęciu odtwórca roli wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego – Ulrich von Jungingen na polach Grunwaldu. Fot. archiwum RO

Konferencja naukowa o Zakonie zakończy się w Rynie w sobotę.

(pap/gol/bsc)

Więcej w Grunwald, Krzyżacy, Zakon Krzyżacki
Wyborcza bitwa pod Grunwaldem

Przez 24 lata, niezmiennie Grunwaldem rządzi wójt Henryk Kacprzyk. Do tej pory stawał do wyborów z jednym kontrkandydatem. Teraz jest ich trzech. To sprawia, że kampania...

Zamknij
RadioOlsztynTV