Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cztery ważne wskazówki dotyczące opieki nad chorym dzieckiem

Dzieci chorują stosunkowo często, bo w szkole czy przedszkolu przebywają w większej grupie, więc wirusy i bakterie szybko się rozprzestrzeniają.

Chcąc temu zapobiec rodzice podają swoim pociechom suplementy i inne preparaty wzmacniające odporność, ale to nie zawsze pomaga. Co zrobić, gdy dziecko już zachoruje? Jak właściwie się nim opiekować? Wszystkie niezbędne wskazówki znajdują się poniżej.

Podstawowe zasady higieny

Kiedy maluch zachoruje trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny. Jedną z najważniejszych jest to, aby odizolować go od reszty domowników, którzy są zdrowi. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi infekcji u pozostałych bliskich. Oczywiście nie oznacza to, że pociecha ma wciąż przebywać sama w pokoju, jednak przed i po kontakcie z nią każda osoba powinna umyć ręce. O tym musi też pamiętać chore dziecko, bo zarazki łatwo się przenoszą, wystarczy dotknąć np. klamki. Należy również nauczyć malucha, aby podczas kichania zasłaniał usta i nos.

Nawadnianie organizmu

W czasie choroby pociecha powinna dużo pić. Dobrze sprawdzają się ciepłe herbatki, np. z cytryną i miodem, gdyż nawilżają gardło i nieco łagodzą uporczywy kaszel. Może się zdarzyć, że maluch nie będzie miał zbyt dużego apetytu. W takim przypadku najlepiej podawać mu półpłynne posiłki, przykładowo zupę, kisiel czy budyń. Nie powinno się zmuszać dziecka do jedzenia, najważniejsze jest to, aby dużo piło i nawadniało osłabiony infekcją organizm.

Wietrzenie pokoju

Kiedy maluch zachoruje, może nie mieć chęci do zabawy i większość czasu będzie spędzał we własnym łóżku. Jednak co pewien czas należy nakłonić go do przejścia do innego pomieszczenia, aby móc wywietrzyć jego sypialnię. Ciepłe i wilgotne wnętrze zapewnia bakteriom i innym drobnoustrojom bardzo dobre warunki do namnażania się, a dopływ świeżego powietrza może temu zapobiec. Uważa się, że trwające 10, maksymalnie 15 minut wietrzenie pokoju raz na dobę powinno wystarczyć, aby usunąć z powietrza większość zarazków.

Jeżeli nie chcemy dopuścić do rozprzestrzenienia się drobnoustrojów, możemy też co pewien czas przetrzeć meble stojące przy łóżku pociechy. W tym celu można wykorzystać spirytus, który zwalczy bakterie, wirusy i resztę zarazków.

Kontrolowanie temperatury

Gorączka to jeden z pierwszych objawów świadczących o rozwoju infekcji u dziecka. Nieznaczny wzrost temperatury ciała nie powinien być powodem do niepokoju, ale należy sprawdzać ją co kilka godzin. Jeżeli będzie ona wyższa niż 38 st. C, konieczna może okazać się np. chłodząca kąpiel czy podanie odpowiednich leków, a w razie wątpliwości powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę.

Temperaturę można mierzyć na kilka sposobów, ale nie wszystkie są tak samo komfortowe dla dzieci. Jeżeli nie chcemy niepotrzebnie denerwować chorej pociechy, możemy zdecydować się na termometr bezdotykowy umożliwiający dokonanie pomiaru nawet w momencie, kiedy maluch śpi. W doborze właściwego sprzętu pomoże artykuł umieszczony na stronie Najlepsze Rankingi. Jest tu zestawienie prezentujące bezdotykowe termometry, które są najczęściej wybierane przez rodziców. Warto się z nim zapoznać, aby przekonać się, które urządzenia wśród wszystkich dostępnych na rynku są godne uwagi.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, dziecko
Publiczne przedszkola pobierają dodatkowe opłaty za zajęcia poza programem. Co na to Kuratorium Oświaty?

Czy publiczne przedszkola mogą pobierać dodatkowe opłaty za zajęcia prowadzone poza programem? Niektórym rodzicom przedszkolaków się to nie podoba i w efekcie część przedszkoli zrezygnowała z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV