Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czujka tlenku węgla jednym z najlepszych prezentów na święta

Najlepszym prezentem pod choinkę, który może uratować życie naszych bliskich, jest czujka tlenku węgla – mówi w rozmowie z PAP komendant główny KG PSP gen. brygadier Leszek Suski. Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od 1 października od zatrucia się czadem zginęło 19 osób.

Z danych przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od 1 października tego roku wskutek zatrucia tlenkiem węgla zginęło 19 osób, a poszkodowanych zostało 686 osób. Liczba wszystkich zdarzeń w związku z tlenkiem węgla przekroczyła już w tym roku ponad 1350. To mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy w wyniku zaczadzenia zmarło 71 osób, a poszkodowanych zostało ponad 2,6 tys. osób.

-Urządzeniem, które może nas ustrzec przed zaczadzeniem jest czujka tlenku węgla. Powinna się ona znaleźć w każdym domu, szczególnie wtedy, kiedy do ogrzewania wykorzystujemy piece na paliwa stałe – mówi w rozmowie z szef Państwowej Straży Pożarnej, która prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Akcja dotyczy m.in. zagrożeń zatrucia tlenkiem węgla.

Państwowa Straż Pożarna radzi, by czujkę tlenku węgla instalować zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle na wysokości około 1,5 m, w określonej przez producenta odległości od pieca lub kuchenki, a jeśli mieszkanie jest większe, by montować urządzenia również w sypialni.

Pamiętajmy, że jest to gaz bezwonny, bezbarwny i bezsmakowy, a więc organizm człowieka go nie wyczuje. Główne objawy zatrucia to ogólne osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, senność i przyspieszona akcja serca. Takich objawów nigdy nie powinniśmy lekceważyć – ostrzega szef PSP.

Strażacy przypominają, że głównymi przyczynami zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku czyszczenia, wad konstrukcyjnych lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi oraz zasłaniania kratek wentylacyjnych w naszych łazienkach i kuchniach. Do takich sytuacji dochodzi głównie po wymianie starych okien i drzwi na nowe.

Zgodnie z rozporządzeniem szefa MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przegląd urządzeń na paliwo stałe oraz czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się nie rzadziej jak raz na trzy miesiące. W przypadku pieców na paliwa ciekłe i gazowe – dwa razy w roku, a w miejscach o charakterze gastronomicznym – co najmniej raz w miesiącu. Z kolei przynajmniej raz do roku powinny być sprawdzane przewody wentylacyjne.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czad
Nazywany jest cichym zabójcą. Jak ustrzec się przed zatruciem czadu?

Tlenek węgla - potoczna nazwa czad - to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla nie usłyszysz. Nie zobaczysz. Nie poczujesz....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV