Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy będzie nowy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur?

Fot. G. Kumorowicz

Zarząd województwa szuka kandydatów na dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. Choć jednocześnie twierdzi, że do obecnej szefowej nie ma zastrzeżeń.

Zarząd województwa rozpisał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Warmii i Mazur, bo dyrektor Elżbiecie Jelińskiej z końcem maja kończy się kadencja. Istnieje możliwość przedłużenia kontraktu bez konkursu, jednak zarząd na taki krok się nie zdecydował. „Ocena pracy pani dyrektor jest dobra i pani dyrektora oczywiście może wystartować w konkursie. Jednak rozpisaliśmy go, bo chcemy poznać różnych kandydatów i wybrać najlepszego dyrektora” – uzasadniła wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk. Sama Elżbieta Jelińska rozpisaniem konkursu nie jest zaskoczona i zapowiada, że w nim wystartuje. „Zależy mi na dalszej pracy w Muzeum, tym bardziej, że jestem w trakcie realizacji programu, który przedstawiłam w poprzednim konkursie. To m.in. projekty związane z działaniami inwestycyjnymi i konserwatorskimi” – mówiła. Zaskoczona konkursem nie jest też Bożenna Ulewicz, radna sejmiku województwa z Prawa i Sprawiedliwości i przewodnicząca sejmikowej komisji kultury. Ale jednocześnie twierdzi, że Elżbieta Jelińska sprawdza się jako dyrektor. „Oceniam bardzo wysoko jej umiejętności i wiedzę merytoryczną” – podkreśliła.

W tle pojawiają się jednak spekulacje o konflikcie szefowej muzeum z częścią pracowników, jednak ani zarząd województwa, ani sejmik tych doniesień nie potwierdza. Pojawia się też podejrzenie, że do objęcia stanowiska dyrektora muzeum szykuje się Piotr Żuchowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczący sejmiku województwa, a w latach 2010-2015 wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków. „Ostatecznej decyzji o starcie nie podjąłem, choć są osoby, które mnie do tego namawiają. Na razie muszę przeanalizować sytuację” – mówił Piotr Żuchowski.

Formalnej oferty w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Warmii i Mazur nie złożył jeszcze nikt. Termin mija 24 kwietnia.

 

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

(ap/kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Muzeum Warmii i Mazur, Elżbieta Jelińska
Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje 800 nowych eksponatów

Ponad 800 obiektów, wśród nich obrazy, naczynia, biżuteria, przedmioty codziennego użytku, fotografie i dokumenty. Muzeum Warmii i Mazur pokazuje, o co wzbogaciły się jego zbiory. Część...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV