Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy dobrze mieć sąsiada?

Monika Hanusman-Pniewska, fot. Ł.Sadlak

Tematem Bliższych spotkań są relacje sąsiedzkie. Monika Hausman – Pniewska z Federacji Organizacji Socjalnych w Olsztynie, także animatorka lokalna i koordynatorka licznych projektów lokalnych była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Jak dziś wyglądają te społeczności sąsiedzkie?

M. Hausman-Pniewska: Może powinnyśmy zacząć od piosenki „Jak dobrze mieć sąsiada” – no właśnie, czy na pewno? Według mnie tak, ponieważ trochę inaczej jest na wsi, a trochę inaczej jest w dużych miastach, nawet takich jak Olsztyn, gdzie mamy osiedla. Na wsiach te więzy są bliższe, ludzie bardziej się znają, doceniają, lubią albo nie lubią.

I. Malewska: Zwłaszcza, gdzie następuje to pokolenie po pokoleniu, które zostaje, nie przesiedla się, nie wyjeżdża do miasta, ale też nie ma ludności napływowej.

M. Hausman-Pniewska: Często ci młodzi ludzie uciekają z tych wsi i mówią, że chcą być bardziej anonimowi, chcą być w mieście, bo tam nie wszyscy wiedzą, co oni robią. Ta anonimowość jest takim haczykiem, taką chęcią ukrycia się w tłumie, ale to może rodzić osamotnienie. Jak mieszkają na wsi, to każdy wie, co robi druga osoba. To się docenia potem, w starszym wieku.

I. Malewska: A w mieście?

M. Hausman-Pniewska: W mieście dostrzegam dwa trendy. Z jednej strony to jest bycie w grupie bliskiej sobie – w rodzinie, grupie przyjaciół oraz zamykanie się, odgradzanie od innych – stawia się wysokie parkany. Z drugiej strony jest dosyć duży trend, żeby odbudowywać więzi sąsiedzkie. Coraz więcej jest takich inicjatyw na osiedlu.

Posłuchaj rozmowy Izy Malewskiej z Moniką Hausman-Pniewską.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kodeks cywilny mówi, że możemy korzystać jak nam się podoba z naszej nieruchomości, ale jednak powinniśmy respektować prawa i uczucia innych lokatorów.

Kamil Sułkowski, Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie był kolejnym gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Z jakimi sprawami i problemami sąsiedzkimi najczęściej dzwonią mieszkańcy?

Kamil Sułkowski: Wpływają do nas zgłoszenia, które źródło mogą mieć w konfliktach sąsiedzkich. Otrzymujemy sygnały dotyczące np. zwierząt, że pies sąsiada zachowuje się trochę głośniej niż powinien, że właściciele wyprowadzają swoje czworonogi na podwórko w pobliżu bloku bez smyczy. Docierają do nas także sygnały dotyczące aut, nieprawidłowego parkowania, utrudniania wjazdu, dojazdu czy wyjazdu z parkingu. Ostatnio bardzo częste zgłoszenia dotyczą spalania odpadów.

I. Malewska: Każde takie zgłoszenie weryfikujecie, czy faktycznie dochodzi do tych nieprawidłowości?

Kamil Sułkowski: Każde zgłoszenie jest inne, każde jest weryfikowane, ale bywa z tym naprawdę różnie. Czasami okazują się niepotwierdzone.

I. Malewska: Zdarza się, że telefony o spalaniu odpadów dotyczą jednego adresu. Państwo już tam byliście nie raz, sprawdzaliście i tych nieprawidłowości nie stwierdziliście. Czy wtedy tego zgłaszającego można posądzić o nękanie?

Kamil Sułkowski: Jeżeli jest tych zgłoszeń bardzo dużo na konkretną osobę, na konkretny adres, one za każdym razem okazują się niepotwierdzone, to trzeba się liczyć z konsekwencjami, bo bezpodstawne wzywanie służb jest wykroczeniem.

Posłuchaj rozmowy Izy Malewskiej z Kamilem Sułkowskim.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Posłuchaj rozmowy Izy Malewskiej z mediatorem Adamem Zienkiewiczem, radcą prawnym o sąsiedzkich sporach.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autorka: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąsiad, Kamil Sułkowski
„Jakość powietrza w naszym regionie nie jest dobra”. Przeczytaj opinie ekspertów

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Dziś w Bliższych Spotkaniach poruszyliśmy temat skażenia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV