Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy dzieci mają za dużo obowiązków?

Fot. Pixabay.com

Zbyt wiele prac domowych zadawanych dzieciom przez nauczycieli do domu narusza ich prawo do wypoczynku i zabawy – twierdzi Rzecznik Praw Dziecka. To jeden z  tematów Bliższych spotkań.

Olga Orzeł – Kopeć, mama 12-letniej Alicji i 8 – letniej Mai i Marek Wąsik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie byli gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Pani Olgo, czy prace domowe u was, to rodzinny problem?

Olga Orzeł – Kopeć: Już teraz nie. Widzę olbrzymią różnicę w stosunku – powiedzmy – jednego roku, kiedy ta ilość u starszej i młodszej córki bardzo, drastycznie wręcz zmalała. Niewiele mają zadawane w ciągu tygodnia, pomimo tego, że starsza chodzi już do 6 klasy. Młodsza naprawdę niewiele, czasem jakieś czytanie. Natomiast na weekendy to tylko wyjątkowo, sporadycznie.

A. Lipczyńska: A czuła się Pani czasem bezradna, że nie potrafi pomóc dziecku w odrobieniu lekcji?

Olga Orzeł – Kopeć: Tak, to już mi się zdarzyło ze starsza córką, szczególnie wtedy, kiedy po prostu była chora. W szkole jej nie było, był jakiś nowy materiał wprowadzony, a mi osobiście sprawiło to dużo trudności. Już tego po prostu nie pamiętałam, tym bardziej, że mam wykształcenie humanistyczne.

A. Lipczyńska: Panie Dyrektorze jak jest w SP nr 34 w Olsztynie? Rozmawia Pan ze swoimi nauczycielami na temat zadawanych prac domowych?

Marek Wąsik: W naszej szkole jest różnie. Może najpierw taka dygresja. My, jako społeczeństwo, jesteśmy jakby przymuszani do pewnego podejścia do świata. Coś jest czarne albo białe, dobre albo złe, ciepłe albo zimne. I takie mamy też podejście do prac domowych. Jeśli ktoś by mnie zapytał, czy prace domowe są dobre czy złe, to powiem, że są dobre i złe. To nie zależy od samej idei pracy domowej. Znam sporo systemów edukacyjnych w Europie i proszę mi uwierzyć – we wszystkich występują prace domowe. Pytanie brzmi: jakie? A więc, jeśli to jest praca domowa, która jest kontynuacją pracy na lekcji, która w pewnym sensie jest przedłużeniem działań szkoły, to jak najbardziej tak.

D. Kucharzewska/K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła
W audycji Bliższe Spotkania o muzyce i o jej wpływie na nasze życie

Muzyka ma bardzo ważną funkcję społeczną. Łączy ludzi, integruje. Ludzie razem tańczą, ludzie śpiewają jak idą na wojnę, ludzie śpiewają jak się modlą, ludzie śpiewają jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV