Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy jest możliwa koalicja PiS-PSL w sejmiku? Mówili o tym Urszula Pasławska i Wojciech Kossakowski

Wojciech Kossakowski (PiS) i Urszula Pasławska (PSL). Fot. P.Getka

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski przekonywał w Porannych pytaniach, że najlepszym rozwiązaniem dla województwa warmińsko-mazurskiego byłaby sejmikowa koalicja PiS-PSL. Z drugiej jednak strony Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego stanowczo podkreślała: decyzja już zapadła i nie ma co wracać do tego tematu.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło jedenaście mandatów do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, Koalicja Obywatelska – dwanaście, zaś Polskie Stronnictwo Ludowe – siedem. Wojciech Kossakowski przekonywał, że możliwa jest koalicja PiS i PSL:

Uważam, że jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko, najlepsze dla naszego województwa. Rozkład mandatów daje możliwość stworzenia koalicji z każdym, ja wierzę, że dla naszego regionu najlepsze byłoby połączenie sił PiS i PSL. Wielokrotnie pokazywaliśmy, że jesteśmy otwarci. Na przykład w Ełku kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego nie mieli skąd kandydować. Znaleźli takie miejsca na naszych listach. Współpraca dobrze się układa. Myślę, że przełoży się to także na sejmik województwa warmińsko-mazurskiego.

Z kolei Urszula Pasławska zdecydowanie stwierdziła: decyzja została już podjęta:

Wszyscy radni do sejmiku z ramienia PSL oraz szefowie regionalni wykluczyli koalicję z PiSem. Wykluczył to również szef PSL na Warmii i Mazurach – Gustaw Marek Brzezin. Sprawa jest jasna i nie ma co wracać do tego tematu.

Poseł Kossakowski zwracał uwagę, że najważniejsze są sprawy regionu i na tym należy się skupić:

Pani posłanka definitywnie odcina się od tematu koalicji. Komuś bardzo zależy, żeby niezgoda, która panuje gdzie indziej, przełożyła się także na nasze województwo. Z naszej strony deklarujemy chęć współpracy ze wszystkimi, którzy dla naszego województwa chcą jak najlepiej. Wierzę, że gdyby taka koalicja powstała, mogłaby przysporzyć wielu korzyści. Oczywiście, sytuacja nie jest łatwa. Pani poseł mówiła o ataku, a według mnie były to słowa krytyki, które pojawiały się zarówno pod naszym adresem, jak i z naszej strony. Z tej krytyki możemy wyciągać jednak wnioski. Jednak jeżeli ze strony PSLu nie ma takiej woli, ubolewamy nad tym.

Czy w takim razie będziemy świadkami połączenia sił Koalicji Obywatelskiej i PSL?

PSL będzie zawierał koalicje ze wszystkimi ugrupowaniami, które są prodemokratyczne, proobywatelskie, wspierają decentralizację i zarządzanie oddolne. Jak będzie wyglądała koalicja, zależy to od rozmów naszych liderów w Warszawie. Jest jeszcze trochę czasu, odbędzie się druga tura wyborów samorządowych

-powiedziała Urszula Pasławska.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Urszula Pasławską i Wojciechem Kossakowskim.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urszula Pasławska, wybory samorządowe, Wojciech Kossakowski
Likwidacja tzw. godzin karcianych, wyższe dodatki dla wychowawców oraz stypendia. Jerzy Wilk przypomniał program dla oświaty

Przed nami II tura batalii o fotel prezydenta Elbląga. Obaj kandydaci - popierany przez Prawo i Sprawiedliwość poseł Jerzy Wilk oraz urzędujący prezydent Witold Wróblewski popierany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV