Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Kolej Nadzalewowa będzie atrakcją turystyczną regionu?

Kolej nadzalewowa, fot. Wojciech Andrearczyk

Nie wiadomo, czy w te wakacje zostanie aktywowana zabytkowa Kolej Nadzalewowa.

Starania o wznowienie kursów zapowiada samorząd Elbląga. W ratuszu podjęte zostały już pierwsze działania w tej sprawie, choć na bliższe informacje trzeba będzie poczekać – przyznaje Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.

Już wiadomo, że latem ruszy tramwaj wodny z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. To świetne uzupełnienie kolei, która powinna dowieźć turystów od strony Elbląga. Tolkmicko ma jeszcze alternatywny pomysł. Działające tam stowarzyszenie chce skorzystać z programu unijnego i kupić drezyny – wyjaśnia burmistrz Andrzej Lemanowicz.

Jest też szansa na rewitalizację Kolei Nadzalewowej, w którą nie chcą zainwestować Polskie Linie Kolejowe. Z tego powodu, w ubiegłym roku, wyłączyły zabytkową trasę z użytkowania.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Samorząd województwa planuje, z unijnym wsparciem, modernizację innej linii Olsztyn – Braniewo. Ma to kosztować 200 milionów złotych. Tę kwotę można podzielić na dwie inwestycje – uważa Krzysztof Rytel z Centrum Zrównoważonego Transportu, który już rozmawiał o tym w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Jak wyjaśnia, nie ma sensu wykonywać tak kosztownej modernizacji, bo to jakby drogę powiatową zrobić w standardzie autostrady. Na razie nie padły żadne zobowiązania.

Tymczasem w ubiegłym roku Centrum Zrównoważonego Transportu na stronie kolej2020 przeprowadziło głosowanie, w którym internauci wybierali trasy kolejowe do modernizacji. Na Warmii i Mazurach na 3 800 oddanych głosów aż 2 700 zebrała Kolej Nadzalewowa.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej, Kolej Nadzalewowa, piciąg
Kolej wprowadziła korektę rozkładu jazdy pociągów

PKP Intercity i Przewozy Regionalne wprowadziły korektę rozkładu jazdy pociągów. Zmiany związane są z modernizacją i remontami linii oraz obiektów kolejowych. Z korektą powinni zapoznać się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV