Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór z Komisją Europejską, Dzień Sołtysa dla działaczy PSLu, Olsztyn ściga za pomalowanie sierpa i młota – to tematy audycji „My Wy Oni”

Goście audycji, od lewej Szymon Pelinko, Adam Krzyśków, prowadzący Andrzej Piedziewicz, Dariusz Rudnik, Jarosław Słoma i Henryk Falkowski.

Gośćmi audycji byli:

Adam Krzyśków – PSL,
Szymon Pelinko – Nowoczesna,
Henryk Falkowski – Kukiz15,
Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska,
Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.

Czy samorząd województwa prawidłowo wydaje pieniądze?

Poseł Kukiz15 Andrzej Maciejewski zapytał marszałka województwa o Samorządowy Dzień Sołtysa – zorganizowany za pieniądze urzędu marszałkowskiego, ale zaproszono na niego tylko polityków PSL. Pewne zdziwienie wywołały też dane dotyczące wyjazdów zagranicznych urzędników marszałka – okazuje się, że w delegacje jeździ jedna piąta urzędników. I pojawia się pytanie – czy urząd dobrze wydaje publiczne pieniądze?

Adam Krzyśków: Kiedyś wyjazdy zagraniczne wywoływały sensacje. Obecnie obecność urzędników samorządowych w Brukseli jest konieczna, gdyś samorząd odpowiada za skuteczność w pozyskiwaniu i wydawaniu środków unijnych. Sprawę Dnia Sołtysa znam tylko z relacji medialnych. To nie jest właściwe, samorządowcy powinni uczestniczyć w takich spotkaniach niezależnie od przynależności.

Szymon Pelinko: Sprawa Dnia Sołtysa jest karygodna. To jawne wykorzystanie pieniędzy publicznych na partyjne działania, na promowanie swoich polityków. To przywłaszczanie publicznych pieniędzy na partyjne cele. Możecie się bronić, że rząd dał sobie premie, ale jako opozycja powinniśmy być lepsi.

Henryk Falkowski: Dotychczas pan poseł nie uzyskał odpowiedzi na swoje oficjalne zapytanie. Poza działaczami PSL był tylko wicemarszałek Miron Sycz z PO, jako kwiatek do kożucha. W sprawie podróży zagranicznych, zestawienie nie jest kompletne,  nie podano podróży pana marszałka do Australii. Problemem jest, że nie widać efektów tych podróży.

Jarosław Słoma: Wszyscy członkowie zarządu byli zaproszeni na Dzień Sołtysa. Zabrakło klasy. Jak jest impreza regionalna, to zaprasza się wszystkich parlamentarzystów. Natomiast podróże służbowe urzędników są czymś naturalnym, to pewien standard związany z realizowaniem zadań.

Dariusz Rudnik: Dzień Sołtysa to ewidentne działanie wyborcze. PSL ma spory kłopot z utrzymaniem w samorządzie stanu posiadania i już zaczął działania kampanijne. Krajowe Biuro Wyborcze powinno zbadać, czy to było legalne. Uważamy wydawanie pieniędzy publicznych do takich działań uważamy za karygodne. Co do podróży służbowych, nie jestem przeciwny, by samorządowcy nawiązywali kontakty, jeśli są one sensowne, ale tutaj mamy też do czynienia z wycieczkami turystycznymi w wykonaniu działaczy PSL, ale też Platformy.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowała zmiany w ustawach sądowych.

Po pierwsze, minister sprawiedliwości nie będzie już mógł dowolnie wymieniać prezesów i wiceprezesów sądów – będzie musiał zasięgać opinii kolegium danego sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Po drugie – zrównany zostanie wiek przejścia sędziów w stan spoczynku. Po trzecie – rząd opublikuje niepublikowane trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, które dotyczyły uchwalanych wtedy ustaw o funkcjonowaniu Trybunału. Ustaw, które i tak zostały później zmienione, więc ta publikacja według prawników i tak nie ma znaczenia. To skończy nasz spór z Komisją Europejską?

I na koniec – Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł, dawni opozycjoniści, stanęli przed sądem za pomalowanie na czerwono sierpa i młota na olsztyńskich „szubienicach”.

Oni chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko obecności tych symboli w przestrzeni publicznej, teraz Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu żąda od nich pieniędzy za czyszczenie pomnika. Kwota – tysiąc dwieście złotych, a więc czy w ogóle warto wdawać się w sądowy spór?

Posłuchaj całej audycji „My Wy Oni”. Prowadził Andrzej Piedziewicz.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A.Socha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trasa z Elbląga do przejścia w Grzechotkach była zablokowana 7 godzin

Po ponad 7 godzinach policjanci odblokowali Węzeł Elbląg Wschód na trasie S7 z Warszawy do Gdańska. Węzeł łączy drogę S7 z trasą S22 prowadzącą do największego...

Zamknij
RadioOlsztynTV