Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy motocyklista może więcej? Posłuchaj Bliższych spotkań

Fot. Łukasz Węglewski

Rośnie liczba wypadków z udziałem motocyklistów i rowerzystów w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Dziś w Bliższych spotkaniach o motocyklistach i kulturze jazdy.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 31 410 wypadków drogowych, czyli o 1350 mniej niż rok wcześniej. Jednak na drogach zginęło o 7 osób więcej niż w roku 2017. W wypadkach tych zginęło 2838 osób, z czego 238 ofiar śmiertelnych, to kierujący jednośladami.

Komisarz Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie był gościem Izabeli Malewskiej i Maćka Świniarskiego.

I. Malewska: Czy są statystyki zdarzeń drogowych, w których uczestniczą kierowcy samochodów i kierowcy motocykli?

K. Wasyńczuk: Jeśli chodzi o statystyki, to powiem, że w 2018 roku w regionie mieliśmy 43 wypadki z udziałem motocyklistów. Niestety cztery osoby zginęły w tych wypadkach, a 37 osób zostało rannych. Wszystkich kolizji z udziałem motocyklistów była ponad setka, więc to z roku na rok wzrasta, gdyż coraz więcej osób porusza się jednośladami.

M. Świniarski: Jeżeli mówimy o tych zdarzeniach z udziałem motocyklistów i kierowców samochodów, to co z tego, że kierowca samochodu jest winny, bo wyjechał z podporządkowanej, skoro motocyklista pędził 180 kilometrów na godzinę i nie było szans, żeby go zobaczyć wyjeżdżającego zza zakrętu.

K. Wasyńczuk: Tak. Tutaj też należy przypomnieć nasze statystyki. Jeśli chodzi o przyczyny wypadków i sprawców motocyklistów, to główną przyczyną jest właśnie prędkość.

M. Świniarski: Obserwując zwłaszcza manewry wyprzedzania odnosi się wrażenie, że motocykliści mogą więcej? Jak to jest z przepisami?

K. Wasyńczuk: Nie, tutaj jeśli chodzi o motocyklistów, to tak samo jak dla kierujących pojazdami są identyczne przepisy, jeśli chodzi o wyprzedzanie. Warto tutaj wspomnieć, że taki motocyklista musi tak samo się stosować jak kierujący do ogólnych przepisów prawa drogowego. Często mamy takie zapytania, jeśli chodzi o stojące pojazdy w korku np. czekające na zmianę sygnalizacji świetlnej.

M. Świniarski: Na obu pasach.

K. Wasyńczuk: Dokładnie na obu pasach. I spotykamy się z reakcjami kierujących, że motocykliści jadą pomiędzy samochodami oczekującymi na zmianę sygnalizacji świetlnej. Taki kierujący motocyklem może jechać, tylko musi zawczasu sygnalizować manewr zmiany pasa ruchu, może dodatkowo jechać na tym samym pasie ruchu, jeżeli mu to umożliwia dojazd do takiego skrzyżowania. Pamiętajmy, że tylko nie może najechać np. na linię podwójną ciągłą bądź linię pojedynczą ciągłą. Wówczas najeżdżając nawet kołem popełnia wykroczenie. Jeśli robi wszystko zgodnie z przepisami prawa drogowego, a więc jest linia przerywana, bądź zmieści się na jednym pasie ruchu z kierującym, to może dojechać do skrzyżowania. Nie może wyprzedzać z prawej strony, bo z prawej strony nie ma możliwości do kontynuowania jazdy, bądź jest linia pojedyncza ciągła – takie przepisy jak dla kierujących pojazdami obowiązują motocyklistów.

Posłuchaj całej rozmowy

______________

M.in. o jeździe na jodełkę i kierowcach puszek mówił motocyklista Zbigniew Satława.

M. Świniarski: Kim są kierowcy puszek?

Z. Satława: To są w języku potocznym według motocyklistów kierujący samochodem.

M. Świniarski: Czy tacy kierowcy puszek są wyrozumiali wobec motocyklistów czy niekoniecznie?

Z. Satława: Dużo lat wstecz, kiedy zaczynałem swoją karierę z motocyklem, to wtedy taki kierowca był wrogiem. Teraz będę bronił kierujących pojazdami. Wobec motocyklistów ich zachowania są dużo, dużo lepsze. Sporadycznie spotykamy się z wyrazem braku grzeczności, uprzejmości i przestrzegania przede wszystkim przepisów.

Posłuchaj całej rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska / K. Ośko za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w motocykl, wypadek, policja
Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Kaplitynach

Nie ma już utrudnień na krajowej 16 Olsztyn-Mrągowo po wypadku w Kaplitynach. Około południa w Kaplitynach zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby zostały ranne. Droga...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV