Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy można zestarzeć się z godnością?

Fot. A.Podbielska

Jak pogodzić się ze starością? Jak to jest, że jedni z upływem lat godzą się na zmarszczki, a inni niestety nie? Na te pytania próbowały odpowiedzieć Izabela Malewska i jej gość Joanna Bogulas, pedagog i studentka psychologi klinicznej. Posłuchaj Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn.

Iza Malewska: Jak to jest, że jedni starość przeżywają już po 30, inni po 40, a jeszcze inni w ogóle? Kiedy przychodzi moment „to już”?

Joanna Bogulas: Zwykle ten moment przychodzi, kiedy zastanawiamy się nad tym, co udało nam się dokonać w życiu. Jest to moment zweryfikowania koncepcji siebie, który pojawia się w środku życia. Robimy wtedy bilans. Weryfikujemy koncepcję z czasu, kiedy byliśmy młodzi, z tym, co udało nam się osiągnąć.

Iza Malewska: Jeżeli na naszej liście pojawia się wiele minusów – tego nie udało się zrobić, i tego, i tego też nie…. To wtedy dopada nas kryzys wieku średniego, ale ty nazywasz to kryzysem środka życia.

Joanna Bogulas: Dokładnie, kryzys środka życia. Jest kilka jego symptomów: poczucie nieszczęścia, ogólne niezadowolenie, utrata poczucia bezpieczeństwa. Jest to podstawowa zasada, kiedy tracimy bezpieczeństwo, to tracimy wszystko. Już się poddajemy, do niczego nie dążymy.

Iza Malewska: To są indywidualne wydarzenia, dla kogoś będzie to np. rozwód, utrata bliskiej osoby, a dla kogoś innego utrata pracy…

Joanna Bogulas: Może to być na przykład depresja wywołana utratą pracy. Przychodzi niepokój, zaczynamy się zastanawiać, co nam się przydarza, dlaczego się starzejemy. Dla niektórych osób świadomość śmierci jest potwornym lękiem, z którym ciężko sobie poradzić. Ważną rolę odgrywa tutaj nasze poczucie wartości.

Iza Malewska: Starość kojarzy nam się najczęściej z chorobami, byciem niedołężnym i nieatrakcyjnym. Czy to o to chodzi?

Joanna Bogulas: Dlatego wiele osób goni za młodością. Proces starzenia się trwa od urodzenia, natomiast niektóre zdarzenia powodują, że zaczynamy dokonywać oceny tego, co jest ważne. Jak jesteśmy młodzi, to wydaje nam się, że jesteśmy bogami i możemy wszystko…

 

Posłuchaj rozmowy:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

(apod)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w starość, zmarszczki
Teleopieka, czyli anioł stróż seniorów z Giżycka

Jeden przycisk może uratować życie. Tak działa Krajowy Samorządowy System Teleopieki Domowej dla Seniorów. Korzysta z niego 20 mieszkańców Giżycka. Wkrótce dołączą do nich kolejne osoby....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV