Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy pożary na składowiskach odpadów to efekt podpaleń? Takie podejrzenia ma wiceminister środowiska

Tak dziś wygląda pogorzelisko na terenie olsztyńskiego ZGOK-u. Fot. D. Grzymska

Pożary składowisk to plaga ostatnich lat. Od początku roku do końca kwietnia było ich 62, blisko dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. W ciągu roku mamy ich zwykle ponad sto.

Wczoraj w zakładzie olsztyńskiego ZGOK-u spłonęło 1500 ton starych mebli.

W związku z pożarami doszło do spotkania wiceministra środowiska Sławomira Mazurka z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Jarosławem Zielińskim oraz przedstawicielami straży pożarnej i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Sławomir Mazurek nie wykluczył, że w niektórych przypadkach są to próby pozbywania się odpadów niezgodnie z prawem, czyli poprzez ich podpalenie. Wiceminister środowiska zasugerował wprowadzenie obowiązku monitoringu na każdym składowisku. Mazurek przypomniał, że pożary składowisk zawsze sprawdzane są przez prokuraturę, a monitoring ułatwiłby ustalenie przyczyn pojawienia się ognia.

Pożary składowisk, paradoksalnie, przynoszą firmom je prowadzącym zysk – powiedział Radiu Olsztyn ekspert od gospodarki odpadami, były prezes ZGOKu Jerzy Zalas. ZGOK za przyjecie tony odpadów pobiera od gmin 300 złotych a dzięki pożarowi spółka nie poniesie kosztów ich przetworzenia i unieszkodliwienia.

Fot. słuchacz Ryszard

Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, śmieci
Zastęp straży pożarnej dozoruje jeszcze pogorzelisko przy Zakładzie Gospodarki Odpadów Komunalnymi w Olsztynie

Spaliło się około 6 tysięcy ton mebli składowanych na placu. Dym nad Olsztynem widoczny był z Barczewa. Akcja zakończyła się po 16 godzinach. - Strażacy cały...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV