Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy tegoroczne żniwa są opóźnione? Ekspert uspokaja: bywały gorsze lata

Fot. Łukasz Węglewski

Krzysztof Kaszubski postanowił podsumować półmetek wakacji. Gościem  Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn była Barbara Skowronek z Warmińsko Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Koniec lipca to czas żniw, jednak zboża cały czas są na polach. Jak duży wpływ na wegetację ma nie najlepsza pogoda panująca aktualnie na Warmii i Mazurach?

Wiosna była późna, więc rośliny rozpoczęły wegetację później. Początkowo prognozy wskazywały, że w naszym województwie żniwa będą opóźnione o dwa tygodnie. Okazało się jednak, że opóźnienie wyniosło tylko tydzień. Część zbiorów już się zaczęła, na przykład jęczmiona ozime są już prawie skoszone, ponadto zaczęły się zbiory rzepaków ozimych. Jest wiele powodów tego, że żniwa na dobre jeszcze się nie rozpoczęły: ulewy, niska temperatura, wiatry czy anomalie pogodowe. Z pewnością dzisiaj rolnicy wyjechaliby na pole, ale jak widzimy mamy burzę, ulewę i to właśnie bardzo źle wpływa na całą produkcję rolniczą.

– wyjaśnia Barbara Skowronek.

Czy na Warmii i Mazurach mamy opóźnienie w stosunku do lat ubiegłych?

W rolnictwie pracuję od ponad trzydziestu lat. Są to opóźnione żniwa, ale były gorsze. Jeżeli w tym tygodniu zmieni się pogoda, to kombajny ruszą na pola. Przeszkadzają przelotne deszcze, bo przecież nikt nie będzie zbierał mokrego ziarna, potem konieczne jest suszenie i pojawiają się kolejne wydatki. Nasze opóźnienia w zbiorach w stosunku do Polski centralnej to półtora tygodnia, ale tak było zawsze.

– mówi gość Bliższych Spotkań.

Barbara Skowronek odniosła się także do tegorocznych zbiorów grzybów i jagód:

Tegoroczne niskie temperatury źle wpłynęły zarówno na owoce w sadach, jak i w lasach. Właśnie dlatego, idąc teraz do lasu, widzimy na obszarze kilku metrów kwadratowych pojedyncze jagody. Oczywiście, w południowej części województwa, na przykład w Olsztynku, Stawigudzie jagody były, ale cena sięgała 20 złotych za litr.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Barbarą Skowronek.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: J. Hopfer
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grzyby, zboże, żniwa, Bliższe spotkania
Janusz Dzisko: W tym roku jest mniej zatruć niż w poprzednich latach

 Gościem Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn był Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olsztynie. Razem z Krzysztofem Kaszubskim rozmawiali o wirusach i bakteriach,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV