Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Czy to koniec współpracy między sądami?” Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości odrzucił żądanie przeprosin za tzw. „polskie obozy zagłady”

Mecenas Lech Obara – prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Pełnomocnik byłego więźnia Auschwitz, Karola Tendery zapowiada, że będzie szukał sposobu odwołania od wyroku niemieckiego sądu w sprawie telewizji ZDF.

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że telewizja nie musi podporządkowywać się wyrokowi polskiego sądu, który nakazał jej publikację przeprosin za użycie sformułowania o „polskim obozie zagłady”.

Mecenas Lech Obara przypomniał, że wcześniej dwa niemieckie sądy podzieliły zdanie strony polskiej.

00:00 / 00:00

Wyrok najwyższego niemieckiego sądu jest całkowicie niezrozumiały powiedział reprezentujący interesy pokrzywdzonego w sprawie, byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery olsztyński mecenas. Lech Obara podkreślił, że niemiecki trybunał mógł podważyć wyroki innych sądów tylko, jeśli te w swoich orzeczeniach w sposób rażący naruszyły niemiecki czy europejski system prawny.

00:00 / 00:00

Adwokat zwrócił uwagę, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok podczas posiedzenia niejawnego.

W lipcu 2013 roku stacja ZDF nadała materiał dokumentalny poświęcony obozom w Majdanku i Auschwitz, nazywając nazistowskie obozy określeniem „polskie obozy zagłady”. W styczniu Sąd Krajowy w Koblencji przychylił się do wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie uznającego racje byłego więźnia Auschwitz. Karol Tendera złożył pozew po użyciu przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy zagłady”.

Jedna z bram obozu zagłady byłego obozu Auschwitz zbudowanego przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Fot. Muzeum Auschwitz

 

Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Obara, Niemcy, Tendera, niemiecki sąd
Wyrok za zniesławienie ukraińskiego małżeństwa. Sąd apelacyjny złagodził karę

Sąd Okręgowy w Olsztynie złagodził karę ograniczenia wolności wobec mężczyzny oskarżonego o publiczne znieważenie ukraińskiego małżeństwa. Prokurator oskarżył Roberta D. o to, że w październiku 2016...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV