Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy uda się uratować kościół w Międzylesiu?

XVIII-wieczny kościół pw. Krzyża Świętego w Międzylesiu jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie. Fot. M.Sochacki

Wkrótce minie rok od zamknięcia sanktuarium Męki Pańskiej w Międzylesiu koło Dobrego Miasta.

Decyzję taką, po naszym sygnale, podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Olsztynie.

Zdaniem inspekcji, XVIII-wieczny, zabytkowy kościół, konsekrowany jeszcze przez biskupa Ignacego Krasickiego, nie mógł być użytkowany, głównie z powodu pęknięć na ścianach.

Niepocieszeni byli nieliczni, korzystający ze świątyni, mieszkańcy Międzylesia. Jednak małej i wyludniającej się parafii nie było i wciąż nie stać na remont. Dlatego proboszcz, ks. Roman Kramek, zwrócił się m.in. do konserwatora zabytków o dotację na dokumentację, ekspertyzę i projekt budowlany. „Decyzja zostanie podjęta jeszcze w kwietniu”- poinformował Bartłomiej Skrago, rzecznik konserwatora. Chodzi o kwotę przekraczającą 20 tysięcy złotych.

Prawdziwe wydatki – szacowane wstępnie w setkach tysięcy złotych – zaczną się jednak później. Proboszcz zamierza się o nie ubiegać w Urzędzie Marszałkowskim. (mso/as)

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego:

00:00 / 00:00

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kościół
Okradli kościół, usłyszeli zarzuty

Zarzut kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, którzy włamali się do kościoła przy ul. Krasickiego w Olsztynie. Grozi im do 10 lat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV