Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy wybory i polityka interesują Polaków?

Wybory 2019 to już 27. wybory parlamentarne w historii naszego kraju. Historia wybierania przedstawicieli, którzy będą sprawować władzę w Polsce, sięga XV wieku. W audycji Okno na Cywilizację przedstawiliśmy jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się wybory parlamentarne i czy jako Polacy w tym czasie interesowaliśmy się polityką.

Pierwszych wzmianek o wyborach w Polsce możemy szukać w okolicach 1493 roku, kiedy to miało miejsce pierwsze zebranie Sejmu walnego. Był on zwoływany co 2 lata i wybierano wtedy po 2 posłów z każdego sejmiku.

Natomiast pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się w 1919 roku, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zachowany wtedy został proporcjonalny podział mandatów. Były to wybory powszechne, tajne, równe i bezpośrednie, a dekretem Naczelnika Państwa czynne i bierne prawo wyborcze zostało przyznane również kobietom, a także wszystkim obywatelom, którzy skończyli co najmniej 21 lat w dniu ogłoszenia wyborów.

Po wojnie pierwsze wybory zostały zorganizowane w 1947 roku. W tym czasie stworzone jednak zostały jedynie pozory demokracji. Mimo tego, że wybory odbywały się regularnie, były one fałszowane, a członkami Sejmu zostawali najczęściej kandydaci PZPR.

4 czerwca 1989 r. rozpoczyna się nowa era wyborów parlamentarnych w Polsce. Zostały przeprowadzone wtedy całkowicie wolne wybory pięcioprzymiotnikowe i fakt ten uznaje się za początek III Rzeczypospolitej.

Gościem audycji Okno na Cywilizację był Krzysztof Kierski, historyk olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj całej audycji

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, wybory 2019
Sondaże, informacje, komentarze. Radio Olsztyn zaprasza na wieczór wyborczy i powyborczy poranek

Chcesz być na bieżąco? Interesują Cię pierwsze sondażowe wyniki wyborów? Czekasz na komentarze? NIEDZIELA - WIECZÓR WYBORCZY Po zamknięciu lokali wyborczych, o godzinie 21, rozpoczynamy wieczór...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV