Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy za wyjazd do mechanika lub na myjnię zapłacimy mandat? Odpowiadamy na te i inne pytania zmotoryzowanych słuchaczy

Wyjazd samochodem do innej miejscowości jest dozwolony, ale unikajmy przejażdżek bez ważnego celu – apelują przedstawiciele władz.

Szukamy odpowiedzi na pytania, jakie w czasie epidemii zadają nasi zmotoryzowani słuchacze.

Czy można jeździć do innych miejscowości?

Jedno z często pojawiających się pytań dotyczy tego, czy w czasie epidemii wolno pojechać własnym samochodem do innej miejscowości. Przedstawiciele władz odpowiadają – to zależy. Miasta nie są pozamykane, a drogi nie są blokowane. Ale obowiązują te same zasady, co przy wychodzeniu z domu – wolno wyjechać tylko z ważnego powodu.

Jedynie w sytuacjach związanych z pracą, z wolontariatem na rzecz walki z epidemią, czy w celu załatwienie ważnych spraw – lekarz zakupy, opieka nad członkami rodziny. Natomiast jeśli miałoby to być tylko zwiedzanie lub spotkania z rodziną czy znajomymi – to w takim przypadku już nie

– wyjaśnia Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

Czy można pojechać na myjnię lub do mechanika?

Kolejne pytania dotyczą tego, jakie czynności związane z utrzymaniem samochodu wolno nam wykonać. Kilka dni temu głośno było o mandatach nałożonych na kierowców, którzy pojechali umyć swoje auta. Coraz więcej pytań dotyczy też tego, czy w stanie epidemii wolno nam pojechać do mechanika, by wymienić opony na letnie.

Policjanci przyznają zaś, że wyjazd na myjnię lub wymianę opon może skończyć się karą. Wszystko zależy od jednostkowej oceny każdej sytuacji.

Zastanówmy się, czy aby na pewno wizyta na myjni jest niezbędna i czy nie możemy poradzić sobie inaczej, nie ryzykując spotkania z innymi osobami w jednym miejscu. Warsztaty samochodowe są czynne, naprawy są dokonywane, natomiast jeśli policjanci dowiedzą się, że podczas prac serwisowych dochodzi do złamania zasad związanych z epidemią, to również wtedy będą interweniować

– ostrzega młodszy aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Co z badaniami okresowymi na stacji diagnostycznej?

Inaczej wygląda to natomiast w przypadku wyjazdu na stację diagnostyczną, by przeprowadzić okresowe badania techniczne samochodu. Te badania musimy wykonać, stan epidemii niczego w tej kwestii nie zmienił.

Żaden przepis nie zawiesił tego obowiązku. Czyli w przewidzianym okresie tego rodzaju badanie – jeśli chcemy uczestniczyć w ruchu – musimy wykonać

wyjaśnia Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Co zrobić gdy kończy się ważność prawa jazdy?

Przepisy wprowadzające stan epidemii zmieniły natomiast inne terminy ważne dla właścicieli aut. Jeżeli komuś kończy się termin ważności prawa jazdy, uprawnienia do kierowania, szkolenia okresowego lub badań lekarskich i psychologicznych niezbędnych na stanowisku kierowcy – ich ważność zostaje automatycznie przedłużona.

Na załatwienie formalności będzie 30 dni od momentu odwołania stanu epidemii. Również jeśli obecnie mija termin ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych – na wyrobienie nowych będzie 14 dni od odwołania stanu epidemii.

Co z rejestracją auta sprowadzonego z zagranicy?

Natomiast jeśli ktoś sprowadził używany samochód z zagranicy – na jego zarejestrowanie ma obecnie nie – jak dotychczas – 30, ale 180 dni.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kierowca, kierowcy
Olsztyński ZDZiT wprowadził zmiany. Można podróżować tylko na miejscach siedzących

W olsztyńskich autobusach i tramwajach można jechać tylko, jeśli dostępne są wyznaczone miejsca siedzące. To efekt wprowadzenia rządowego rozporządzenia zmniejszającego liczbę pasażerów komunikacji miejskiej. Po wprowadzonych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV