Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy zapłacimy 9,45 zł za parkowanie w śródmieściu Olsztyna i Elbląga?

Fot. M.Stankiewicz

Stanie się to możliwe jeśli sejm przyjmie projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jej elementem są opłaty za parkowanie. Sejm ma się nim zająć w tym tygodniu.

W ustawie zaproponowano, że miasta liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców dostaną większą swobodę w ustalaniu stawki. Obecna stawka maksymalna wynosi 3 złote za godzinę parkowania i obowiązuje od 2003 roku. W Olsztynie tyle płacimy w ścisłym centrum dopiero za druga godzinę parkowania. W Elblągu pierwsza godzina parkowania kosztuje 1,90 złotych a druga – 2 złote.

Nowa ustawa w centrach tych miast wprowadza wskaźnik – 0,45% minimalnej płacy, czyli w tym roku byłoby to 9,45 złotych. To próg maksymalny. Samorządy, które podniosą stawkę będą musiały przeznaczać co najmniej 65% dochodów z opłat tylko na infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, tereny zielone i transport publiczny.

Ustawodawcy chodzi o instrument w walce o czyste powietrze. Na liście 50 europejskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 33 są w Polsce.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, sejm, parkowanie
Najwięcej producentów tytoniu na Warmii i Mazurach jest w powiatach ełckim i nowomiejskim

Dokładną liczbę pozwoli określić zmieniona ustawa o podatku akcyzowym oraz ustawa o organizacji niektórych rynków rolnych. W Ełku odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. Jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV