Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy zastąpią ośrodki pomocy społecznej? Przedłużono nabór wniosków o dofinansowanie centrów usług społecznych

Jeszcze do końca marca samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na tworzenie centrów usług społecznych.

Do tej pory mogły to zrobić do końca lutego, ale termin został wydłużony.

Na uruchomienie 30 pilotażowych centrów usług społecznych CUS-ów do rozdysponowania jest 100 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego i z budżetu państwa

– wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie może wynosić od 2,5 do 5 milionów złotych, przy czym nie jest wymagany wkład własny. Minister Maląg podkreśla, że centra usług społecznych mają zapewnić mieszkańcom kompleksową organizację usług społecznych i są czymś więcej niż pomocą społeczną. To miejsca, w których skupią się różne rodzaje wsparcia, takie jak wspieranie rodziny, promocja i ochrona zdrowia, wspieranie osób niepełnosprawnych, edukacja publiczna czy kultura.

Centra będą mogły być tworzone według dwóch trybów:

  • pierwszy – zakłada przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, wówczas centrum będzie funkcjonowało w jednej gminie, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej.
  • drugi – zakłada utworzenie centrum na podstawie porozumienia władz gminnych dla dwóch lub większej liczby gmin. Wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.

Ustawa o centrach usług społecznych weszła w życie 1 stycznia tego roku. Została zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę. Inicjatywa to efekt prac Narodowej Rady Rozwoju, koordynowanych przez doradcę prezydenta Marka Rymszę.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ośrodek pomocy społecznej, CUS
Mimo podeszłego wieku i niepełnosprawności są artystami

Od 21 lat prezentują swoje umiejętności aktorskie, taneczne i muzyczne. W Olsztynie po raz kolejny spotkali się podopieczni olsztyńskich domów i ośrodków opieki społecznej. Na corocznym,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV