Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym jest patriotyzm? Kto jest patriotą? O tym rozmawialiśmy w „Bliższych spotkaniach”

W „Bliższych spotkaniach” rozmawialiśmy o tym, czym jest patriotyzm, czym jest poczucie dumy narodowej, kto jest patriotą? A także o symbolice narodowej.

Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli:

Paweł Żujewski – wojewódzki koordynator Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, student prawa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Daniel Żółtak – piłkarz ręczny i trener Warmii Traveland Olsztyn, były obrońca reprezentacji Polski w piłce ręcznej, który w 2009 roku zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w Chorwacji.
Prof. Dariusz Radziwiłowicz.

Czym jest Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu?
Paweł Żujewski: Jest to projekt społeczny realizowany przez Klub Jagielloński. W naszym województwie projekt zaczął działać od 2015 roku. Polega on na nauczaniu, pokazywaniu młodym ludziom jak funkcjonuje polski parlament, gmina, powiat – ogólnie jak funkcjonuje Państwo Polskie.

Jak to wygląda w praktyce?

Zachęcamy do uczestnictwa szkoły ponadgimnazjalne, by uczestniczyły w naszych zajęciach. W tej edycji są to dwa szkolenia. W pierwszym szkoleniu pokazujemy młodym ludziom jak działa parlament – to jest symulacja parlamentu. 10-15 minut wstępu jak to może funkcjonować, a później oni sami wcielają się w posłów i próbują zarządzać państwem.

I do jakich wniosków dochodzą, co wynika z tych spotkań?

 W każdej dyskusji próbują wyciągać merytoryczne wnioski opierając się na takich faktycznych, twardych danych. Często biorą smartfona, przeglądają różne rzeczy w internecie – mówią nie, ty nie masz racji, ja sprawdziłem. To nas pociesza, że te osoby opierają się na danych faktycznych. Naprawdę jest to fajna rozmowa.

Jak patriotyzm postrzegają młodzi ludzie? Czy młodzi ludzie czują się patriotami, czy jest im potrzebny ten patriotyzm?

To jest bardzo trudne. Nigdy nie wpoimy komuś, żeby był patriotą, to zawsze trzeba oddzielić. To on musi poczuć, żeby tym patriotą być. Możemy tylko do tego zachęcić, a czy dzisiaj młode osoby chcą być tymi patriotami? Wydaje mi się, że tak, ale na trochę innych warunkach. Na początku stawiają sobie rozwój osobisty – one chcą rozwijać się w tym państwie i to państwo musi te warunki stworzyć. Oni o tym pamiętają, by najpierw rozwijać się, a dopiero później o tą ojczyznę dbać.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Żujewskim.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Rozmowa z Danielem Żółtakiem – piłkarzem ręcznym i trenerem Warmii Traveland Olsztyn, byłym obrońcą reprezentacji Polski w piłce ręcznej, który w 2009 roku zdobył brązowy medal podczas Mistrzostw Świata w Chorwacji.

Daniel Żółtak, piłkarz ręczny i trener Warmii Traveland Olsztyn. Fot. A.Podbielska

Daniel, czym dla ciebie było zakładanie koszulki z orłem na piersiach, czy to jest coś innego niż granie meczu klubowego?

Daniel Żółtak: Myślę, że jest to marzenie każdego sportowca, żeby założyć koszulkę z orłem na piersi. To jest chyba najważniejsze. Czeka się na to wiele lat aż dostanie się powołanie. Myślę, że jest to spełnienie marzeń i każdy sportowiec do tego dąży, żeby założyć tę koszulkę i przede wszystkim stanąć i wysłuchać hymnu. Hymn się śpiewa i wtedy się czuje, że się reprezentuje Polskę, reprezentuje cały kraj.

Czy granie w reprezentacji powinno przynosić jakieś profity finansowe, bo często słyszymy, że zawodnicy grają dla pieniędzy. Czy w przypadku sportu reprezentacyjnego te pieniądze mają takie znaczenie ważne, czy to jest tylko dodatek do czegoś, co i tak jest wspaniałe?

To jest dodatek, tak uważam. Na pierwszym miejscu tylko i wyłącznie liczy się reprezentacja, liczy się koszulka, orzełek na piersi i to, że możemy wysłuchać naszego hymnu, zaśpiewać hymn i reprezentować nasz kraj. Najważniejsze to było to, że mogliśmy przyjechać na reprezentację, grać dla tej reprezentacji, wygrywać mecze i zdobywać jakieś trofea. Te sprawy finansowe to już były sprawy drugorzędne.

Posłuchaj rozmowy z Danielem Żółtakiem.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Rozmowa z profesorem Dariuszem Radziwiłowiczem – kierownikiem Zakładu Historii XX wieku Instytutu Historii Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie.

Panie profesorze zaprosiliśmy Pana do studia, bo chcieliśmy porozmawiać o tradycji barw narodowych, o symbolice narodowej. Skąd się wzięła biało – czerwona na polskich sztandarach?

Dariusz Radziwiłowicz: Jest to rodowód sięgający średniowiecza, gdzie właśnie barwy biało – czerwone zostały ustanowione – można powiedzieć w 1295 roku, to jest godło. W 1995 roku obchodziliśmy 700-lecie orła białego. Orzeł biały – legenda sięgająca do czasów pierwszych Piastów mówi, że Orzeł właśnie był takim, który Lech, Czech i Rus mieli nad sobą w gnieździe i został w ten sposób ustanowiony jako symbol Państwa Polskiego. Jeśli chodzi o barwy biało – czerwone, to czerwień jest tutaj symbolem męstwa, poświęcenia. Kolor biały symbolizuje szlachetność i jest tym kolorem, który jest przynależnym do wizerunku godła. Tło ustanowiono jako czerwone.

Posłuchaj rozmowy z Dariuszem Radziwiłowiczem.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autorka: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w patriotyzm, Daniel Żółtak, Paweł Żujewski
Warmiacy gryźli parkiet i pewnie wygrali z AZS-em Zielona Góra

Gryźliśmy parkiet i taką Warmię chcemy oglądać - mówił wczoraj po meczu z beniaminkiem z Zielonej Góry Marcin Malewski Warmii Energa Olsztyn. Nasi szczypiorniści pokonali u...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV